Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Znane są wyniki niemieckich aukcji OZE

fotowoltaika wiatraki

Znane są wyniki niemieckich aukcji OZE

Wyniki najnowszych aukcji OZE na świecie potwierdziły to, co wiadomo już od dawna – lądowe systemy wiatrowe są obecnie najtańszym źródłem energii odnawialnej. Jednakże wyniki aukcji przeprowadzonych ostatnio w Niemczech pokazują zupełnie inną sytuację na rynku.

Reklama

Realizowana aukcja była pierwszą, w której oferty mogli składać deweloperzy systemów wiatrowych i fotowoltaicznych. Jak podaje Bundesnetzagentur – federalna agencja zajmująca się siecią przesyłową – całe wsparcie zgarnęli deweloperzy systemów PV.

W ramach aukcji dofinansowywane są trzydzieści dwa projekty o łącznej mocy 210 MW. Wszystkie wygrane oferty to systemy fotowoltaiczne, których operatorzy zaoferowali niższe ceny niż deweloperzy farm wiatrowych, pomimo ogólnoświatowego, odwrotnego trendu. Czemu tak się stało?

Ceny energii zaniżyły oferty ze strony preferencyjnie traktowanych spółdzielni energetycznych. Dzięki preferencjom takim jak dłuższy czas realizacji inwestycji przyszli operatorzy tych systemów prognozują niższe koszty produkcji energii.

Średnia cena energii elektrycznej w ostatniej aukcji wyniosła 46,7 euro/MWh. To wyższa kwota niż w przypadku poprzedniej aukcji z lutego tego roku, ale wtedy kupowana energia pochodziła wyłącznie z systemów PV i kosztowała średnio 43,3 euro/MWh. Najniższa złożona w tym roku oferta wyniosła 39,6 euro/MWh, a najwyższa zakwalifikowana do dofinansowania – 57,6 euro/MWh.

Ceny gwarantowane w ostatniej aukcji dla systemów lądowych wyniosły od 38 euro/MWh do 52,8 euro/MWh przy średniej, która wyniosła 47,3 euro/MWh. W zeszłym roku energia była istotnie tańsza, gdyż w aukcji z listopada 2017 roku ceny dla projektów zakwalifikowanych do dofinansowania wyniosły od 22 euro/MWh do 38,3 euro/MWh.

W najnowszej aukcji złożono osiemnaście projektów wiatrowych i trzydzieści sześć fotowoltaicznych. Wygrały trzydzieści dwa projekty PV firm takich jak EnBW, Enerparc, juwi, IBC Solar oraz Vattenfall.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.