Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

3 błędy w montażu pompy ciepła

3 błędy w montażu pompy ciepła

Nikt nie ma już chyba wątpliwości, że w obliczu kryzysu energetycznego konieczne jest podejmowanie zdecydowanych kroków, które mają na celu oszczędzanie energii, redukcję emisji Co2, a w efekcie – zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego obywateli na całym świecie. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest montaż większej liczby pomp ciepła – już od kilku lat sprzedaż instalacji stale rośnie. Jak jednak uchronić się przed błędami w ich montażu?

BANER MOBILEB1
Reklama

Montaż pompy ciepła: rodzaj pompy i sposób montażu jednostek

Błędem, który jest czasem popełniany podczas instalacji pompy jest nieuwzględnienie jej rodzaju, który determinuje prawidłowy sposób zamontowania pompy ciepła. Na przykład pompa ciepła Immergas typu Monoblok, składa się z jednej części, która zawsze jest montowana na zewnątrz budynku; z kolei pompa „z rodziny” Split składa się już z dwóch jednostek – zewnętrzna jest montowana na zewnątrz budynku, natomiast wewnętrzna – w środku. Dodatkowo przy pompach posiadających jednostki wewnętrzne i zewnętrzne częstym błędem jest za duża odległość między tymi jednostkami. W przypadku pomp ciepła Immergas na szczęście nie trzeba się o to zbytnio obawiać – pompa ciepła Magis Pro może być montowana na odległość 15 metrów bez konieczności dopuszczania czynnika roboczego, natomiast maksymalna dopuszczalna odległość to 50 metrów.

Należy też pamiętać, by jednostka wewnętrzna nie została umieszczona zbyt nisko – 30 cm ponad gruntem na usztywnionej powierzchni (która nie spowoduje pochylenia powierzchni pod jej obciążeniem) to absolutne minimum. Przy montażu pomp należy również pamiętać o wibroizolacji.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pompa ciepła: montaż zbyt małej lub zbyt dużej pompy

Jeden z najczęściej popełnianych błędów w montażu pompy ma związek nie tyle ze sposobem montowania instalacji, ile – z samą pompą. Wiele osób źle dobiera bowiem rozmiar urządzenia do posiadanego budynku. Montaż zbyt dużej pompy ciepła będzie grozić niepotrzebnym obciążeniem sprężarki dmuchawy i wyższymi (niż jest to konieczne) rachunkami za prąd. Z kolei zbyt mała pompa ciepła będzie się przełączać na źródło szczytowe (czyli grzałkę), której pobór mocy elektrycznej jest większy – co będzie skutkować wyższymi rachunkami za prąd. Dodatkowo zły rozmiar pompy ciepła przekłada się również na nierówności w temperaturach czy grozi zwiększeniem poziomu wilgotności budynku, co z kolei – w dłuższej perspektywie – skutkuje rozwojem grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń.

Pompa ciepła: uwaga na możliwe oblodzenie jednostki zewnętrznej

Przy montażu pompy ciepła powietrze-woda należy również mieć na uwadze kwestię ewentualnego oblodzenia jednostki zewnętrznej. Jest to wprawdzie dość naturalne zjawisko, jednak przy długotrwałym oblodzeniu może dojść do zablokowania wymiany ciepła z powietrza na parownik. To natomiast skutkuje obniżeniem sprawności urządzenia. Aby temu zapobiec, by montażu pompy warto umiejscowić jednostkę w takim miejscu, by nie dochodziło do bezpośredniego oddziaływania wiatru i nawiewania śniegu. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza wokół jednostki – usuwając zbędne przesłony.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Możliwych błędów w montażu pompy ciepła jest oczywiście więcej; warto też mieć na uwadze, że często problem dotyczy także samych ustawień pompy. Z tego względu montaż instalacji warto polecić sprawdzonym fachowcom, którzy dopilnują, by wszystko zostało wykonane prawidłowo.

źródło informacji i zdjęcia: Immergas

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.