Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

9 na 10 Polaków deklaruje, że oszczędza prąd. Jak najlepiej ograniczyć zużycie energii elektrycznej?

prąd

9 na 10 Polaków deklaruje, że oszczędza prąd. Jak najlepiej ograniczyć zużycie energii elektrycznej?

Aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza prąd, a 82% twierdzi, że przywiązuje do tego dużą wagę – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Co skłania nas do oszczędzania energii elektrycznej?

Reklama

Polacy oszczędzają prąd

Dlaczego Polacy oszczędzają prąd? Skłaniają nas do tego przede wszystkim koszty, które wskazało aż 84% ankietowanych. 80% badanych motywuje również troska o środowisko naturalne

Czterech na pięciu (82%) respondentów deklaruje, że przywiązuje dużą wagę do oszczędzania energii elektrycznej. Niemal połowa (47%) badanych zdecydowanie określa siebie jako osoby oszczędzające energię elektryczną. Niewielu mniej (45%) na to pytanie odpowiada „raczej tak”. Co interesujące – oszczędności jako czynnik niemotywujący wskazało 9% ankietowanych, a troskę o środowisko naturalne tylko 7%.

prąd
źródło: pkee.pl

Jakie są najczęściej wskazywane metody na oszczędzanie?

Co robimy, żeby ograniczyć zużycie energii?

Co najczęściej robią osoby biorące udział w badaniu, by oszczędzać energię elektryczną?- Używają żarówek energooszczędnych – 92% deklaracji.
– Wyłączają światło przy opuszczaniu pomieszczenia – 89%.
– Nie wkładają do lodówki ciepłego jedzenia – 81%.
– Uruchamiają pralkę, gdy jest pełna – 80%.

W mniejszym stopniu badani:
– wyjmują ładowarkę z gniazdka po naładowaniu telefonu – 69%,
– wstawiają zmywarkę dopiero, gdy jest pełna i odłączają nieużywany sprzęt od zasilania – 61%,
– gotują niezbędną ilość wody w czajniku elektrycznym – 51%,
–  korzystają z listwy umożliwiającej wyłączenie kilku sprzętów jednym przyciskiem – 38%.
Zaledwie 4% wskazało, że nie podejmuje żadnych działań w celu oszczędności energii. 

GRAFIKA OSZCZEDZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ 02 1
źródło: pkee.pl

Co w rzeczywistości odpowiada za największe zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym

Na to warto zwrócić uwagę…

81% respondentów deklaruje, że podczas kupowania nowego urządzenia zwraca baczną uwagę na jego klasę energetyczną. Wśród sprzętów w największym stopniu odpowiedzialnych za zużycie energii najwięcej ankietowanych wskazało pralkę (40% odpowiedzi), lodówkę (39%) i czajnik elektryczny (38%).

W rzeczywistości szacuje się, że za największe zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym odpowiadają przede wszystkim sprzęty kuchenne, w tym urządzenia grzewcze (płyta indukcyjna i piekarnik), a także lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka.

GRAFIKA OSZCZEDZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ 03 1
źródło: pkee.pl

Dobrą wiadomością jest waga, jaką respondenci przywiązują do klasy energetycznej przy wyborze nowych sprzętów – decyzje zakupowe mają bowiem wpływ na zużycie prądu przez kolejne lata. Dla osób, które chcą poznać więcej sposobów na samodzielne ograniczenie zużycie energii elektrycznej, przygotowaliśmy stronę internetową, na której pokazujemy, jak prosto i bez wyrzeczeń zmniejszyć rachunek za prąd powiedziała Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

Ankietowani dość dobrze identyfikują także urządzenia, które w dużym stopniu wpływają na całościowe, roczne koszty energii. To ważne, ponieważ może przełożyć się na przyszłe decyzje zakupowe, np. w których sprzętach trzeba szczególnie zwracać uwagę na klasę energetyczną. Zważywszy, że ośmiu na dziesięciu zapytanych bierze pod uwagę ten parametr przy zakupie.

Widać też, że do codziennego życia weszły nawyki takie jak korzystanie z żarówek energooszczędnych, gaszenie światła, czy wstawianie zapełnionej pralki, które przynoszą efekty właśnie wtedy, kiedy wykonywane są regularnie
dodaje Michał Kowalczyk, dyrektor ds. badań IBRiS.

Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 3-5 stycznia 2022 roku na próbie 1000 respondentów. 

źródło: mat prasowe pkee.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.