Wiadomości OZE #NieMarnuj – nowa inicjatywa Radia Kraków 19 grudnia 2017 Wiadomości OZE #NieMarnuj – nowa inicjatywa Radia Kraków 19 grudnia 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W listopadzie br. we Wrocławiu odbył się Food Waste Hackathon, który miał na celu znalezienie rozwiązań pomocnych w przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności. Była to już trzecia edycja konkursu i po raz kolejny cieszyła się sporym zainteresowaniem. Jak się okazuje, wrocławska inicjatywa bardzo szybko znalazła swoich naśladowców. Na początku grudnia br. Radio Kraków wystartowało bowiem z akcją #NieMarnuj, która ma zwrócić uwagę słuchaczy na istotę tego problemu. – To nie przypadek, że akcja zaczyna się właśnie teraz. Boże Narodzenie i Sylwester to czas wspólnego biesiadowania, a więc także robienia zakupów i niestety marnowania nadmiaru przygotowanego jedzenia. Chcemy pokazać, że robienie nieprzemyślanych zapasów to nie tylko trwonienie produktów, ale także czasu i pieniędzy – powiedziała Maja Dutkiewicz, koordynatorka akcji. Reklama Podczas trwania inicjatywy #NieMarnuj w Radiu Kraków będą odbywać się różnego rodzaju audycje, które pokażą, jak w efektywny sposób wykorzystywać żywność od początku do końca. Jeden z ważniejszych punktów akcji miał miejsce 16 grudnia br., kiedy to w siedzibie radia odbył się Specjalny Dzień Kulinarny. Ambasadorzy programu, którzy na co dzień zajmują się kuchnią, pokazali, jak można przeciwstawić się marnotrawieniu żywności – zaprezentowali m.in. ciekawe przepisy, które można przygotować z kulinarnych „resztek”. Inspiracje te zostały udostępnione na stronie internetowej Radia Kraków, dzięki czemu będzie można je przygotować w zaciszu własnego domu. Akcja #NieMarnuj potrwa do 27 grudnia 2017 roku. Foto: Flickr Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.