Polska Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w projekcie Trainergy 07 lutego 2018 Polska Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w projekcie Trainergy 07 lutego 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Zjawisko globalnego ocieplenia jest problemem, któremu należy zdecydowanie przeciwdziałać. Wymaga to współpracy środowisk naukowych z całego świata, które prowadzą badania na ten temat od wielu lat. Teraz, kiedy wiadomo już, że jedną z przyczyn tego zjawiska jest nadmierna emisja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, wiele państw dąży do jej redukcji. W tym, aby robić to w sposób przemyślany i umiejętny, pomagają naukowcy. Projekt „Trainergy” jest skierowany do firm oraz przedsiębiorstw, które przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery – np. poprzez duże zapotrzebowanie energetyczne. Inicjatywa, której przewodniczy Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, realizowana jest przez międzynarodowe konsorcjum. Jego zadaniem jest opracowanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną i ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Reklama Jednym z partnerów projektu „Trainergy” jest Uniwersytet w Sheffield. Naukowcy z tego ośrodka opracowali program SCEnAT, który pozwala obliczyć emisję w łańcuchu dostaw. Ma on pomóc przedsiębiorcom w podejmowaniu przyjaznych środowisku decyzji. „Firmy biorące udział w projekcie mogą skorzystać z bezpłatnego doradztwa międzynarodowego zespołu w zakresie opracowania i analizy map emisji CO2. To także szansa na poznanie własnego łańcucha dostaw pod kątem emisji CO2. Przedsiębiorstwa otrzymują również gotową instrukcję dla dalszych kroków, które powinny podjąć, chcąc zwiększyć swoją efektywność energetyczną”, powiedział kierownik projektu dr T. Bartosz Kalinowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.