Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kosz Bin-e – innowacyjny polski sposób na sortowanie odpadów

Kosz Bin-e – innowacyjny polski sposób na sortowanie odpadów

Wzrastająca ilość produkowanych przez ludzi śmieci sprawia, że powstają kolejne urządzenia, których celem jest pomoc w segregacji odpadów oraz ich ponownym przetworzeniu. Takim właśnie wynalazkiem jest kosz BIN-e, o którym opowiedział Marcin Łotysz, jeden z pomysłodawców projektu.

Reklama

„Kilka lat temu postanowiliśmy rozwiązać problem segregacji śmieci, który akurat w naszej firmie wypłynął. Wpadliśmy najpierw na prosty pomysł skanowania kodów kreskowych, później zaczęliśmy go rozwijać, aż w końcu stworzyliśmy urządzenie, które jest w stanie autonomicznie, niezależnie rozpoznawać wrzucane materiały i segregować je na odpowiednie frakcje” – zauważa Marcin Łotysz.

Kiedy użytkownik wrzuca odpady do BIN-e, to urządzenie samo rozpozna, z jakim rodzajem produktu ma do czynienia i kieruje je do właściwego pojemnika. Innowacyjny kosz został także wyposażony m.in. w zgniatacz do puszek oraz system powiadamiający, który zadziała, gdy BIN-e będzie pełny.

„Z tego, co wiem, jest to jedyne tak zaawansowane urządzenie na świecie. Oczywiście, są różne próby innych firm rozwiązania tego problemu, wydaje mi się jednak, że nasze rozwiązanie jest najbardziej zaawansowane oraz dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji bardzo uniwersalne, ponieważ doskonali się z biegiem czasu. Jest też odporne na produkty wcześniej nieznane, które nawet ludziom czasami jest trudno skategoryzować” – podkreśla.

BIN-e jest flagowym projektem wywodzącego się z Poznania start-upu. Pomysł na innowacyjne urządzenie jest efektem współpracy Jakuba Lubońskiego, ekonomisty, z Marcinem Łotyszem, specjalistą od dizajnu i nowych technologii. Stworzony przez nich BIN-e zadebiutował w 2017 r. na targach technologicznych Pioneers w Wiedniu. Projekt wzbudził spore zainteresowanie, dzięki czemu jego twórcy pozyskali kolejnego sponsora, zdobyli zamówienia na swój produkt oraz wzbudzili zainteresowanie niemieckiej firmy recyklingowej Interseroh, która została przedstawicielem i generalnym dystrybutorem BIN-e w Polsce.

Urządzenie powstało przede wszystkim z myślą o tych miejscach, gdzie występują duże skupiska ludności oraz gdzie nie ma czasu na segregację odpadów. Dedykowane jest ono biurom oraz przestrzeni publicznej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.