Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energa modernizuje elektrownię wodną

Energa modernizuje elektrownię wodną

Energa Wytwarzanie S.A. – spółka należąca do Grupy Energa zapowiedziała rozpoczęcie procesu kompleksowej modernizacji elektrowni wodnej w Krzyni, na Pomorzu. Modernizacja elektrowni nie będzie należała do łatwych ze względu na unikatową architekturę oraz unikatowe maszyny, które po całym procesie zostaną włączone w skład ekspozycji muzealnej.

Reklama

Nowe urządzenia związane z hydrozespołami zostaną tak wkomponowane, aby w jak najmniejszy sposób ingerować w wygląd hali maszyn, a pozostałe urządzenia będą zabudowane w nowych pomieszczeniach poza halą maszyn. Jest to założenie przyjęte podczas modernizacji większości obiektów historycznych w Energa Wytwarzanie. Efekty tak prowadzonych modernizacji można oglądać w innych tego typu obiektach należących do spółki.

Zakres prac obejmujący modernizację obiektu w Krzyni będzie obejmował m.in. budowę nowej rozdzielni SN 15 kV, nastawni, wraz z zabezpieczeniami linii wyprowadzenia mocy oraz generatorów, układów wzbudzenia statycznego, elektrohydraulicznych regulatorów turbin, układów napięcia gwarantowanego, systemów automatyki, wymiany instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz niezbędnych prac budowlanych.

elektrownia wodna krzynia 5

Elektrownia Wodna Krzynia wybudowana została w latach 1925 – 1926. Należy do rodzaju elektrowni zbiornikowej, pracującej w trybie przepływowym. Zainstalowana moc wynosi 0,92 MW, a spad mierzy 8 m. Powierzchnia zajmowana przez zbiornik wodny to 75 hektarów. Elektrownia wyposażona jest w dwa hydrozespoły z poziomymi turbinami Francisa — produkcji firmy Voith oraz dwoma klasycznymi generatorami synchronicznymi firmy Sachsenwerk.

Ciekawostką jest, że oba generatory zostały przezwojone ze zmianą napięcia znamionowego, bez zmian konstrukcyjnych. Aktualnie posiadają znamionowe napięcie 15 kV i pracują bez transformatorów blokowych. W całej spółce Energa Wytwarzanie SA jest to jedyna elektrownia współpracująca z siecią dystrybucyjną 15 kV bez pośrednictwa transformatorów blokowych.

Systemy zabezpieczające generatory oraz wyposażenie pól rozdzielni SN 15 kV są w standardzie technicznym lat 80. XX wieku. Jedyną przeprowadzoną modernizacją, mającą na celu automatyzacje obiektu, była instalacja dwóch hydraulicznych czyszczarek krat na wlocie do elektrowni, wyróżniających ją spośród innych słupskich elektrowni.

elektrownia wodna krzynia 1

Energa Wytwarzanie jako lider Segmentu Wytwarzania w Grupie Energa koordynuje działalność Grupy w ramach wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w konwencjonalnych źródłach wytwórczych, w tym kogeneracyjnych, świadczenia usług systemowych, przesyłu i dystrybucji ciepła.

Nie należy zapominać, że Energa zarządza największą w kraju przepływową elektrownią wodną we Włocławku, elektrownią szczytowo-pompową w Żydowie, 44 małymi elektrowniami wodnymi, 3 instalacjami biomasowymi, 5 farmami wiatrowymi oraz 2 elektrowniami fotowoltaicznymi, w tym największą w Polsce. Termin zakończenia planowany jest jeszcze w tym roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.