Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Indonezja mobilizuje 20 tysięcy mieszkańców do zbierania plastikowych śmieci

Indonezja mobilizuje 20 tysięcy mieszkańców do zbierania plastikowych śmieci

W Indonezji zużywa się 10 miliardów plastikowych toreb rocznie. Kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie, jeśli chodzi o produkcję plastikowych śmieci. Aby rozwiązać ten problem, zebrało się tysiące ochotników, którzy wzięli udział w jednej z największych zbiórek tych odpadów. Wydarzenie miało edukować mieszkańców i promować recykling, szczególnie wśród osób młodych.   

Reklama

Ponad 20 tysięcy osób w 76 różnych regionach Indonezji zbierało z plaż plastikowe śmieci w ramach wydarzenia „Face the Sea”. W Indonezji powstaje około 3,2 milionów ton plastikowych odpadów rocznie, a około 25% z tego trafia do oceanu. Prądy morskie zbijają je razem, przez co u wybrzeży pływają ogromne ‘wyspy’ plastikowych odpadów. Największa z nich znajduje się na Pacyfiku i jest dwa razy większa niż stan Teksas w USA.  

Zwierzęta, takie jak ryby, wieloryby czy ptaki, często mylą śmieci z pokarmem, co powoduje, że je zjadają. Plastik pozostaje w ich organizmie na całe życie i akumuluje się, doprowadzając finalnie do ich zgonu. Jeśli będziemy wyrzucać plastikowe śmieci w takim tempie jak obecnie, to do roku 2050 całkowita masa plastikowych odpadów w morzach i oceanach będzie wyższa niż masa wszystkich zwierząt w tych akwenach. 

Na szczęście państwa zaczynają rozumieć powagę sytuacji. Podejmują działania, których celem jest np. oczyszczenie wód z plastikowych śmieci. Indonezja zobowiązała się do zmniejszenia ilości produkowanych plastikowych odpadów o 70% w ciągu najbliższych siedmiu lat. 

Rząd Indonezji dwa lata temu zaczął m.in. od nałożenia specjalnych podatków na plastikowe worki jednorazowe. Pozwoliło to w zaledwie trzy miesiące zmniejszyć ich zużycie o połowę. Przeciwko temu programowi protestowali lokalni przedsiębiorcy, którzy zauważyli ogólny spadek sprzedaży, więc został on wstrzymany.  

Wielu aktywistów uważa, że brak kolejnych działań rządowych w ramach tego projektu, które miałyby iść w tym samym kierunku, wynika głównie z niewielkiej świadomości rządzących i mieszkańców na temat szkodliwości plastikowych odpadów. Mają oni nadzieję, że najnowsza akcja sprzątania pozwoli to zmienić.  

Źródło: inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.