Wiadomości OZE TAURONa inwestycje w infrastrukturę energetyczną 21 kwietnia 2017 Wiadomości OZE TAURONa inwestycje w infrastrukturę energetyczną 21 kwietnia 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. TAURON Dystrybucja planuje w tym roku wydać blisko 1,8 mld zł na realizację zadań związanych z rozwojem sieci i infrastruktury energetycznej. Cel inwestycji jest jasny – zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, w tym zwiększenie automatyzacji pracy sieci oraz wprowadzanie i rozwój nowych technologii. Reklama Spółka dystrybucyjna Grupy TAURON zrealizuje zadania mające na celu przyłączenie nowych klientów, podniesienie standardów jakościowych dostarczanej energii elektrycznej, ograniczanie strat energii, automatyzację pracy sieci, rozwój diagnostyki sieciowej oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. To priorytety w działaniu spółki, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i pewność zasilania jej klientów. Myśląc długoterminowo o rozwoju Grupy TAURON oraz o bezpieczeństwie energetycznym systematycznie inwestujemy w nowe moce wytwórcze i poprawę jakości infrastruktury dystrybucyjnej. Łączna kwota, jaką planujemy w tym roku przeznaczyć na cele inwestycyjne w obszarze dystrybucji, wynosi blisko 1,8 mld zł – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. W tym roku TAURON Dystrybucja planuje m.in. budowę stacji elektroenergetycznych Kurkowa we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) i Stróża (woj. małopolskie) wraz z liniami zasilającymi wysokiego i średniego napięcia, budowę linii kablowej wysokiego napięcia relacji GPZ Lubocza – Niepołomice (woj. małopolskie), modernizację linii wysokiego napięcia relacji Siersza – Olkusz (woj. małopolskie), modernizację stacji Brynów (woj. śląskie), Nowotki (woj. małopolskie) oraz inwestycje związane z przyłączeniem do sieci dystrybucyjnej zakładu produkcyjnego Daimler na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycje w sieć i infrastrukturę energetyczną prowadzimy na całym terenie działania spółki. Obejmują one prace na sieciach wysokich, średnich i niskich napięć. Te największe pozwalają na rozwój aglomeracji miejskich, rozwój terenów inwestycyjnych oraz na dostawę energii na coraz wyższym poziomie oraz ograniczenie awaryjności sieci energetycznych – podkreśla Robert Zasina, prezes zarządu TAURON Dystrybucja. Spółka energetyczna będzie kontynuowała także przebudowę linii wysokiego napięcia relacji Przybków – Kąty Wrocławskie – Klecina, która pozwoli na przyłączenie do sieci elektroenergetycznej farmy wiatrowej w gminie Gromadka (woj. dolnośląskie) oraz budowę stacji elektroenergetycznej Tucznawa Strefa (woj. śląskie), pozwalającej na przyłączenie do sieci obiektów inwestycyjnych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej. W trakcie roku zakończą się budowy stacji elektroenergetycznych: Zabrze, Płaskowicka (woj. śląskie), Kalinówka (woj. dolnośląskie) oraz nowoczesnych Centrów Zarządzania Siecią w Krakowie i Wrocławiu, dzięki którym możliwe będzie szybsze i skuteczniejsze reagowanie energetyków z TAURONA w sytuacjach awaryjnych związanych z przerwami w dostawach prądu. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.