Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Projekt ekologicznego kurortu na prywatnej wyspie Rat Island

Projekt ekologicznego kurortu na prywatnej wyspie Rat Island

Nowojorscy projektanci z biura Jendretzki Design zaproponowali wybudowanie ekologicznego kurortu off-grid na nowojorskiej wyspie Rat Island. Na wizualizacji projektu widoczny jest szereg budynków na skraju wyspy z dwuspadowymi dachami i dużymi szklanymi fasadami odsłaniającymi widok na ocean.  

Reklama

Zgodnie z założeniem projektowym wszystkie budynki, które byłyby częścią kurortu, wyposażone zostałyby w fotowoltaikę lub inne ekologiczne źródło pozyskiwania energii elektrycznej (np. niewielkie systemy wiatrowe) oraz w system zbierania wody deszczowej.  

Rat Island to prywatna, należąca od 2011 roku do Alexa Schibli, wyspa o powierzchni 2,5 h przy porcie City Island, składająca się głównie ze skalistych skał łupkowych. W XIX wieku podczas epidemii duru brzusznego pełniła funkcję miejsca-kwarantanny ze szpitalem dla zarażonych. Była również przystankiem dla więźniów uciekających z pobliskiej wyspy Hart. Obecnie jednak jest pusta, a zabudowania szpitalne zostały zniszczone i zatopione podczas jednego z przypływów.  

Rat Island 17 Upload
Jendretzki Design

Pomimo skalistego, ale dość niskiego terenu, Pablo Jendertzki uważa, że wyspa będzie doskonałym miejscem kurortowym. – Przez wyspę przebija się mały kanał, który około 100 lat temu został wyrzeźbiony w skałach. Włączyliśmy go do projektu, aby kajaki i małe łódki mogły dotrzeć bezpośrednio pod główny budynek podczas przypływów – wyjaśnia koncepcję, podkreślając jednocześnie, że podczas projektowania kurortu zależało im na jego ekologicznym aspekcie. 

Rat Island 13 Upload
Jendretzki Design

Zgodnie z planami koncepcyjnymi trudny teren wymagałby zbudowania betonowych konstrukcji i pomostów, które wbijałyby się w skalisty krajobraz. Budynki natomiast wykonane zostałyby z prefabrykowanych, drewnianych elementów i mieściłyby sporą przestrzeń użytkową (m.in. apartamenty dla odwiedzających z widokiem na ocean).  

Całość działałaby w oparciu o energię odnawialną, pozyskiwaną przede wszystkim przez ogniwa fotowoltaiczne lub małe systemy wiatrowe. Ponadto kurort miałby również system zbierania wody deszczowej na cele użytkowe oraz do uzdatniania. Odpady generowane przez gości wyspy przeznaczone byłyby na recykling oraz kompost. Jak mówi Jendretzki,  plany budowy są w tej chwili jedynie koncepcyjne, ale biuro prowadzi obecnie analizę zagospodarowania przestrzennego, aby określić wykonalność projektu. 

Źródło: inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.