Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przewodnik po Aukcjach OZE – część 5

Arabia Saudyjska zwiększy udział OZE w swoim miksie energetycznym

Przewodnik po Aukcjach OZE – część 5

Wprowadzona nowelizacja Ustawy OZE potrzebuje merytorycznego komentarza oraz wyjaśnienia. Trudność może sprawiać m.in. rozpoznanie właściwego czasu obowiązywania poszczególnych regulacji. Ponadto URE zdążył już przedstawić terminy tegorocznych aukcji. Na pytanie “co teraz?”, odpowiedź można znaleźć w najnowszym Przewodniku po aukcjach OZE, w którym zawiera się merytoryczny komentarz do wspomnianej ustawy po nowelizacji. 

Reklama

To już przedostatni fragment kompendium “Aukcje OZE 2019 – Praktyczny przewodnik po nowelizacji Ustawy OZE” autorstwa Grzegorza Skarżyńskiego i Przemysława Kałka, które przedstawiamy na naszej stronie. Zapraszamy do lektury.

Tu znajdziesz fragment 4:

Przewodnik po Aukcjach OZE – część 4

8.2. Składanie ofert

Prawo do składania ofert w aukcji będą posiadały te Instalacje OZE, dla których zostaną wydane zaświadczenia o dopuszczeniu do aukcji oraz dla których ustanowiono gwarancję bankową lub wpłacono kaucje w wysokości 60 zł za 1 kW (60.000 złotych za 1 MW) mocy zainstalowanej (art. 72 ust. 1 pkt 2) Ustawy OZE). Wysokość kaucji w tej wysokości dotyczy także modernizowanej Instalacji OZE (art. 72 ust. 1 pkt 3) Ustawy OZE). Kaucja wpłacana jest na rachunek wskazany przez Prezesa URE (art. 87 ust. 4 Ustawy OZE). Sposób oraz szczegółowe wymagania oczekiwane od kaucji oraz gwarancji bankowej będą określane tak jak dotychczas w regulaminie aukcji. Kaucja oraz gwarancja opiewać muszą na złote polskie. Nie oczekujemy tu zmian w porównaniu do dotychczasowych wymagań, tak więc gwarancja bankowa będzie musiała być wystawiona przez bank lub oddział banku zagranicznego zlokalizowany w Polsce. 

Oferta aukcyjna dla danej Instalacji OZE, zgodnie z art. 79 ust. 3 Ustawy OZE, zawiera m.in:

  1. a) rodzaj technologii Instalacji OZE, moc zainstalowaną oraz miejsce przyłączenia;
  2. b) łączną ilość zaoferowanych MWh oraz cenę za 1 MWh (bez uwzględnienia podatku VAT) wyrażoną z dokładnością do jednego grosza, za jaką uczestnik aukcji zobowiązuje się sprzedać energię w okresie wskazanym w ofercie (w cenach roku składania oferty);
  3. c) wskazanie, ile MWh energii zostanie sprzedanych w poszczególnych latach okresu, który obejmuje oferta;
  4. d) zobowiązanie do sprzedania pierwszej MWh energii w okresie maksymalnie 42 miesięcy od daty ogłoszenia wyników aukcji dla hydroenergetyki, 33 miesięcy dla elektrowni wiatrowych i 24 miesięcy dla instalacji fotowoltaicznych; ponadto oferta zawierać musi oświadczenia:
  5. e) potwierdzające, że w Instalacji OZE zostaną zamontowane urządzenia służące do wytwarzania energii elektryczne, wyprodukowane w okresie 42 miesięcy – hydroenergetyka, 33 miesięcy – farmy wiatrowe i 24 miesięcy – fotowoltaika, poprzedzających dzień wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej, i że urządzenia te nie były wcześniej amortyzowane przez jakikolwiek inny podmiot;
  6. f) o wielkości otrzymanej pomocy inwestycyjnej, zgodnie z zapisami art. 39 ust 1 Ustawy OZE i w związku z tym o wielkości ceny skorygowanej obliczonej zgodnie z zapisami art. 39 ust. 3 i 4 Ustawy OZE.

W aukcjach planowanych na 2019 r. złożona oferta nie może być ani poprawiona, ani wycofana. Dopiero po wygraniu aukcji, oferta aukcyjna może być jednokrotnie poprawiona, ale nie w odniesieniu do ceny aukcyjnej ani do łącznego wolumenu, poprzez złożenie Prezesowi URE stosownego oświadczenia (patrz pkt 2.7 Aktualizacja oferty aukcyjnej).

Koniec 5 fragmentu. Ostatni fragment opublikujemy w poniedziałek, 4 listopada. W tym roku pierwsze Aukcje OZE odbędą się 25 listopada, a ostatnie 13 grudnia. Zaopatrz się przed nimi w Przewodnik. Kliknij tutaj

O procedurze możecie także się dowiedzieć w zaktualizowanym regulaminie Aukcji, opublikowanym przez Urząd Regulacji Energetyki tutaj.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.