Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrośmieci

elektrośmieci

Elektrośmieci

Nie można ich wyrzucać do zwykłych śmieci, ani pozostawiać gdziekolwiek, bo mogą skazić środowisko. Czym są? Gdzie je oddawać? I dlaczego tyle się o nich mówi?

Co to właściwie jest?

Eletrośmieci to wszystkie zużyte i niepotrzebne urządzenia działające na prąd. Czyli wszystko co ma wtyczkę, którą podłącza się do gniazdka albo baterie. Należą do nich zepsute lodówki, pralki, żelazka i inne sprzęty domowe. Są nimi niepotrzebne telefony komórkowe, kalkulatory, komputery czy telewizory. Należą do nich też wszystkie mówiące, świecące i grające zabawki. Także samochodziki, kolejki czy samoloty z elektrycznym napędem. Do elektrośmieci zaliczamy też żarówki energooszczędne, świetlówki i lampy.

Reklama

Czemu nie wolno składować ani wyrzucać ich do śmieci?

Zawierają one wiele szkodliwych substancji, które mogą wydostać się do środowiska i je zatruć. Nie wolno też samemu rozkręcać ani niszczyć takich zużytych sprzętów, bo stanowi to dla nas zagrożenie. Nikt nie chciałby przecież zatruć siebie i swoich bliskich niebezpiecznymi substancjami. Niektóre z nich nie działają na ludzi czy zwierzęta od razu. Dopiero później mogą sprawić, że nie wszystko w naszym organizmie działa tak, jak powinno.

Każdemu kto wyrzuci takie zużyte sprzęty na zwykły śmietnik, grozi ogromna kara pieniężna – to wszystko po to, żeby chronić ludzi i środowisko przed zatruciem.

Gdzie je oddawać?

Po duże sprzęty można wezwać specjalną firmę, która zabierze zużytą lodówkę czy pralkę. Jeśli kupujemy nowy sprzęt, to stary można po prostu oddać w sklepie. Jest też wiele punktów przyjmujących takie elektryczne śmieci. Często mieszczą się one w centrach handlowych lub supermarketach. Często w szkołach albo w lokalnych stowarzyszeniach są organizowane zbiórki elektrośmieci. Może i w twojej okolicy takie mają miejsce?

Co z nich powstaje?

Zużyty sprzęt trafia do zakładu, w którym w bezpieczny sposób jest demontowany. Większość części nadaje się do ponownego użycia lub przetworzenia na żagle, meble lub inny sprzęt elektryczny.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Elektrośmieci

Żarówki energooszczędne

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.