Altitec naprawi łopatki turbin wiatrowych

Brak wykwalifikowanych pracowników, zajmujących się inspekcją i naprawą łopatek wiatraków ogranicza możliwości zwiększania zatrudnienia w tym sektorze w Wielkiej Brytanii – raportuje Altitec.

W związku z zwiększającym się zapotrzebowaniem specjaliści z branży napraw łopatek wiatraków szkolić będą nowych techników w centrum szkoleniowym na wyspach. Problemem jest, oprócz braku takich pracowników, brak uznanych w całym sektorze wyznaczników wiedzy w tym zakresie – certyfikatów, uznanych szkoleń etc. Problem ten utrudnia rekrutację na tego typu stanowiska i poszukiwania zatrudnienia wielu osobom pracującym lub zamierzającym pracować w tym sektorze.

Fotowoltaika od Columbus Energy

“W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Altitec ma zamiar stworzyć standardy inspekcji i napraw łopatek wiatraków, jakie zostaną przyjęte w całym przemyśle. Obecne standardy obejmują jedynie wstępne szkolenie i podstawowe zagadnienia, ale brak jest odpowiednich kwalifikacji dla techników mających wyjść poza te podstawowe kwestie” – jak komentuje firma.

Stworzenie szeroko przyjętych standardów umożliwi technikom „łatwiejsze planowanie kariery i pracę przy różnych farmach i projektach, co ma zwiększyć ich wiedzę i wartość dla potencjalnych pracodawców. Z punktu widzenia pracodawców pojawienie się tego typu certyfikatów ma zagwarantować, że zatrudnieni technicy będą posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności” – informuje Altitec.

Jak komentuje dyrektor firmy, Tom Dyffort: Często spotykamy się z problemem, że operatorzy wymagają odpowiednich certyfikatów w ramach dokumentów przetargowych związanych z naprawami łopatek. Powstanie takich standardów zapewni większą gwarancję i przejrzystość w tym sektorze.