Polska Pierwszy w Polsce aquapark zasilany biogazem pochodzącym z oczyszczalni ścieków 28 grudnia 2016 Polska Pierwszy w Polsce aquapark zasilany biogazem pochodzącym z oczyszczalni ścieków 28 grudnia 2016 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W Tychach oddano do użytku sześciokilometrowy odcinek rurociągu łączącego oczyszczalnię ścieków i aquapark. Ma on transportować biogaz do pływalni, która ma być pierwszym takim obiektem w Polsce, zasilanym w pełni z tego źródła energii. Reklama Jak donosi Zbigniew Gieleciak, prezes inwestora aquaparku, Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach: „Budowa sześciokilometrowego rurociągu, który połączył Wodny Park Tychy z tyską oczyszczalnią, trwała osiem miesięcy. Teraz pozostają już tylko odbiory końcowe i za kilka tygodni do naszego parku wodnego popłynie ekologiczny biogaz. Będzie to pierwszy tego typu obiekt zasilany tego rodzaju ekologicznym źródłem energii”. Dzięki zasilaniu aquaparku biogazem mają zmniejszyć się znacznie koszty utrzymania obiektu o kilkadziesiąt procent. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce. Sama oczyszczalnia ścieków także zasilana jest biogazem – to jedyna taka samowystarczalna instalacja w Polsce. Rurociąg łączący ją z aquaparkiem to także pierwsze wdrożenie nowatorskiej technologii: rurociąg wykonany jest z zastosowaniem specjalnej warstwy aluminium, co umożliwia monitorowanie na bieżąco przesył gazu oraz wykrywanie ewentualnych uszkodzeń. Uszlachetniony biogaz z oczyszczalni ścieków zostanie wykorzystani w bioelektrociepłowni o mocy elektrycznej 800 kW oraz do zasilenia kotła do produkcji ciepła. Urządzenia te dostarczać będą energię dla Wodnego Parku Tychu – wartej ponad 90 milionów złotych inwestycji, która gotowa ma być na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2017 roku. Obecnie prace są już w decydującej fazie, jak informuje wykonawca. Aquapark w Tychach ma być trzecim w aglomeracji katowickiej. Rocznie odwiedzać ma go według założeń około 300 tysięcy osób. Kubatura parku to prawie 110 tysięcy m3, a powierzchnia użytkowa 16 000 m2 z czego 1700 m2 to powierzchnia basenów. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.