Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biurowiec zeroenergetyczny w Kokotowie

Biurowiec zeroenergetyczny w Kokotowie

W 2015 roku w Kokotowie pod Krakowem powstały energooszczędne budynki Klastra Zrównoważona Infrastruktura. Dwa prototypowe budynki – jednorodzinny o powierzchni 180 m2 oraz biurowo – produkcyjny o powierzchni 1000 m2 – zostały wykonane z materiałów energooszczędnych i w oparciu o systemy odnawialnych źródeł energii.

Reklama

O pierwszym w Polsce, pasywnym i certyfikowanym budynkiem biurowo – produkcyjnym, zaprojektowanym i zbudowanym jako budynek zeroenergetyczny, opowiada Irena Łobocka, Koordynator Klastra Zrównoważona Infrastruktura.

Inteligentne pasywne budynki, które powstały w Kokotowie, mają być alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Są to budynki o najwyższej efektywności energetycznej, produkujące energię i zużywające minimalne jej ilości. Ten efekt osiągnięto dzięki wykorzystaniu autorskich rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych oraz pracy przedsiębiorców skupionych w Klastrze Zrównoważona Infrastruktura. Koszt budowy był o ok. 8 % wyższy niż w przypadku konwencjonalnych budynków, a koszty eksploatacji są mniejsze nawet o 90 %.

Klaster Zrównoważona Infrastruktura jest największym w Polsce klastrem wdrażającym technologie energooszczędne, w jego skład wchodzi ok. 80 podmiotów, w tym również największe krakowskie uczelnie – PK, AGH, UJ. Klaster, poprzez komercjalizację wyników pac badawczych, dostarcza do biznesu rozwiązania dla budownictwa, informatyki i automatyki przemysłowej. Koordynatorem klastra jest Instytut Doradztwa, ogólnopolski ośrodek szkoleniowo-doradczy specjalizujący się w branży OZE i promowaniu technologii inteligentnego budownictwa niskoenergetycznego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.