Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiatraki z polskim GUST-em

Wiatraki z polskim GUST-em

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015. Skupia on studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania oraz IFE. Głównym celem projektu jest stworzenie wysokosprawnej mikroturbiny wiatrowej, która zakłada wykorzystanie zasobów wietrzności na obszarze zurbanizowanym.

Reklama

Specjalnie dla portalu Świat OZE, o projekcie mikroturbiny wiatrowej GUST opowiada lider projektu, Damian Kądrowski.

Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST (Generative Urban Small Turbine) zajęli pierwsze miejsce na największym międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Europie. Small Wind Turbine Contest organizowany jest cyklicznie przez NHL University of Technology w Leeuwarden w Holandii.

Turbina 2

Konkurs składał się z dwóch części: pierwszym etapem było zaprojektowanie małej przydomowej turbiny wiatrowej oraz sporządzenie raportu technicznego – wyjaśnił Sebastian Dziomdziora, student Politechniki Łódzkiej i koordynator zespołu. W wyniku tego sprawdzianu, łódzka ekipa zakwalifikowała się do finałowej szóstki z całej Europy. Następnie model został poddany serii testów w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu w Delft i surowej ocenie jury.

Zespół GUST rywalizował między innymi z doświadczonymi w dziedzinie turbin wiatrowych drużynami z Technical University of Denmark i reprezentacją gospodarzy z NHL University of Technology. Podczas testów drużyna GUST-owców musiała zmierzyć się z wieloma niespodziewanymi problemami, które zostały zdefiniowane dopiero w tunelu.

7

Dzięki ogromnej determinacji całego zespołu udało się znaleźć rozwiązanie, które zapewniło nam pierwsze miejsce. Zacięta rywalizacja w ostaniem etapie toczyła się pomiędzy nami i zespołem z Danii. Szalę zwycięstwa przechyliła niekonwencjonalna prezentacja, pokazująca zgranie drużyny, pasję i wiarę w potencjał odnawialnych źródeł energii – powiedział Sebastian Dziomdziora.

W tym momencie zespół GUST jest na końcowym etapie budowy turbiny na edycję SWT 2017. Koszty związane z realizacją projektu oraz wyjazdem całego zespołu do Holandii są bardzo wysokie, a budżet zespołu jest bardzo skromny. Łączne koszty to ponad 80 tys. zł. W finansowaniu budowy turbiny pomogła Politechnika Łódzka i kilka zewnętrznych firm. Dlatego zespół studentów z Politechniki Łódzkiej zaczął zbierać fundusze na wyjazd do Holnadii. Koszty związane z wyjazdem całego zespołu w tym momencie to ponad 25 tys. zł. Część pokryje uczelnia, lecz większą część studenci muszą zebrać z innych źródeł takich jak platforma crowdfundingowa PolakPotrafi.pl. Zebrane w ten sposób pieniądze pokryją koszty udziału w konkursie.

Możesz wesprzeć zespół GUST tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/gust-projekt?utm_source=projects

Konkurs International Small Wind Turbine Contest zorganizowany przez NHL University of Applied Sciences (Leeuwarden, Holandia), to prestiżowe wydarzenie łączące najlepsze ośrodki naukowe w Europie specjalizujące się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii między innymi z Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Głównym celem konkursu jest wyłonienie rozwiązania, które może zostać bezpośrednio wprowadzone na rynek, dlatego punktowane są: bezpieczeństwo, adaptacja  w terenie zurbanizowanym, optymalizacja kosztów oraz pełna dokumentacja techniczna potrzebna do produkcji.

9 1

Pomimo wysokich wymagań projekt GUST zakwalifikował się do ścisłego grona 6 finalistów konkursu. Model turbiny z poziomą osią obrotu oraz średnicą wirnika 1.6 m otrzymał wysokie noty od komisji, jak również możliwość przeprowadzenia licznych badań w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu Technicznego w Delft. Wysiłki zespołu z Politechniki Łódzkiej zostały docenione również przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki, które przyznało wsparcie w ramach programu grantowego „Najlepsi z Najlepszych”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.