Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Okna produkujące prąd

Okna produkujące prąd

Okna produkujące prąd

Mijają dziesiątki lat od wynalezienia ogniw fotowoltaicznych. Od tego momentu naukowcy prześcigają się w wykrywaniu kolejnych ich praktycznych zastosowań. Jednym z nich jest opatentowanie przeźroczystych ogniw PV którymi będzie można pokrywać powierzchnie okien i budynków przy zachowaniu ich skuteczności.

Reklama

Generalnie spektrum promieniowania słonecznego można podzielić na 3 składniki: promieniowanie ultrafioletowe zwane UV,  światło widzialne oraz promieniowanie podczerwone.

Opracowanie działających przeźroczystych technologii które mogą zostać zastosowane w oknach, wiązać się będzie z obniżeniem ich sprawności  o połowę.  Chcąc zachować przeźroczystość okien, światło widzialne musi zostać przepuszczone przez powierzchnię takiego ogniwa, w skutek czego ten typ promieniowania nie jest spożytkowany na produkcję energii elektrycznej. Wymusza to produkcję energii elektrycznej wyłącznie z promieniowań podczerwonego i ultrafioletowego.

Według jednego z inżynierów pracujących nad tego typu projektem, jednym z głównych wyzwań związanym z  przeźroczystymi  panelami jest wprowadzenie systemu, który pozwoli absorbować maksymalną ilość promieniowania UV i podczerwonego.

Ponieważ szkło absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, wydajność tego typu rozwiązań może być jeszcze niższe jeśli zdecydowano by się na umieszczenie komórek fotowoltaicznych wewnątrz okien. Sensowne wydaje się wobec tego montowanie przeźroczystych paneli na powierzchni okien. Wymagać to będzie jednak opracowania specjalnego materiału zdolnego do przepuszczania promieniowania słonecznego przy jednoczesnym zabezpieczeniu modułów na działanie czynników atmosferycznych.

Amerykańska firma SolarWindow Technologies stara się wyjść naprzeciw tym wyzwaniom. Jej przedstawiciele oznajmili że opracowana została technologia przeźroczystych okien.  Zaprojektowano transparentne organiczne fotowoltaiki, które naniesiono w szkle służącym do tworzenia fotowoltaicznych okien.  W ten sposób dotychczasowe pasywne okna zaczęły generować energię elektryczną.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.