Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Technologia, która zamienia dwutlenek węgla w produkt spożywczy

Technologia, która zamienia dwutlenek węgla w produkt spożywczy

W czerwcu rozpoczął pracę największy brytyjski zakład wychwytywania węgla Tata Chemical Europe w Northwich. Zebrany dwutlenek węgla będzie wykorzystywany do produkcji wodorowęglanu sodu. Inwestycja warta prawie 17 mln funtów ma pochłaniać 40 tys. ton CO2 rocznie. 

Reklama

Zakład w UK zamienia dwutlenek węgla w produkt spożywczy

Tata Chemicals Europe to jeden z największych producentów wodorowęglanu sodu, węglanu sodu oraz soli, eksportujący swoje produkty do ponad 60 krajów. Zakład zainwestował 17 mln funtów w technologię produkcji sody oczyszczonej z wychwyconego dwutlenku węgla. Projekt ma być przedsięwzięciem otwierającym drogę dla rozwoju wychwytywania i utylizowania CO2 (Carbon Capture and Utilization) w Zjednoczonym Królestwie. 

To pierwszy na świecie opatentowany projekt, który zamienia dwutlenek węgla w produkt spożywczy. Ecokarb, czyli wodorowęglan sodu wyprodukowany z wychwyconego CO2 ma być wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, m. in. w hemodializie nerek czy jako składnik tabletek do kontrolowania pH. 

Podobny zakład działa w Indiach. System produkcji sody oczyszczonej z CO2 został zainstalowany w fabryce Tuticorin w 2017 roku. 

Jak działa technologia wychwytywania i utylizowania CO2? 

Tate Chemicals Europe ma wychwytywać dwutlenek węgla z gazów spalinowych emitowanych przez elektrociepłownię, która dostarcza energię do okolicznych przedsiębiorstw przemysłowych. 

Technologia Carbon Capture and Utilization polega na oczyszczeniu gazu i zmiany jego stanu skupienia w płynny, aby mógł być przechowywany do produkcji wodorowęglanu sodu Ecokarb. Wychwycone CO2 ma służyć do produkcji 130 000 ton sody oczyszczonej wysokiej jakości. 

Sposób na redukcję emisji gazów cieplarnianych 

Zakład ma także pomóc w obniżeniu śladu węglowego produkcji wodorowęglanu sodu oraz węglanu sodu w siostrzanych budynkach. Technologia ma umożliwić wykorzystanie ponad 10% dwutlenku węgla wytwarzanego przez elektrociepłownię w Northwich. 

Zakład Tate Chemicals Europe ma bardzo ambitne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych, które rozpoczęły się już w 2000 roku. Do tej pory udało się zmniejszyć ślad węglowy produkcji o 50%. 

Mamy nadzieję, że ten projekt udowodni efektywność CCU i utoruje drogę dalszym zastosowaniem tej technologii w dekarbonizacji działalności przemysłowej. Nasza spółka macierzysta Tata Chemicals Ltd wsparła ten innowacyjny projekt, umożliwiając zakładowi w UK dalsze ograniczanie emisji dwutlenku węgla. To doskonały przykład współpracy biznesu i rządu w wyzwaniu dekarbonizacji produkcji przemysłowej powiedział Martin Aschcroft, dyrektor generalny TCE

Budowa technologii do wychwytywania i utylizowania dwutlenku węgla była wspierana z funduszy rządowych, które pokryły 25% inwestycji. 

Nauka jest sceptyczna

Zdaniem eksperta z Uniwersytetu w Edynburgu, pomimo ogromnego sukcesu i ambitnych planów, fabryka w Northwich nie ma stałego składowania CO2, co sprawia, że ostatecznie jest on uwalniany do atmosfery. Prof. Stuart Haszeldine, który specjalizuje się w badaniach technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, podkreśla, że to jedynie droga do redukcji emisji gazów cieplarnianych, nietrwałego usuwania węgla z atmosfery. 

Źródła: tatachemicalseurope.com, New Scientist

Fot. główne TCE News Room

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.