Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Telefonu Komórkowego

Międzynarodowy Dzień bez Telefonu

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Telefonu Komórkowego

Jeden dzień bez telefonu czy może 365 dni używania telefonu tak, żeby jak najmniej szkodzić planecie? Od 15 lipca można skorzystać z narzędzia do sprawdzania, które aplikacje w Twoim telefonie generują najwięcej śladu węglowego.

Reklama

Międzynarodowy Dzień bez Telefonu

Od 15 lipca będzie można przetestować specjalnie na tę okazję powstający kalkulator śladu węglowego użycia telefonu. Wideo z kotkami, kwadrans scrollowania, pół godziny muzyki z Youtube – niby nic, a ślad węglowy rośnie.

W KATO Urban Corner oraz na stronie www.eko-logicznie.com sprawdzisz, która z Twoich aplikacji generuje najwięcej dwutlenku węgla i co możesz zrobić, żeby to ograniczać. Szczególnie dużo produkują go aplikacje takie jak TikTok i Netflix! Warto też zwracać uwagę na to, czy operator sieci komórkowej dba o efektywność energetyczną sieci, zwiększa udział energii odnawialnej w swojej strukturze energetycznej, a także dąży do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2040 roku.

Międzynarodowy Dzień bez Telefonu

Kalkulator przygotował Przemysław Poszwa, naukowiec prowadzący bloga eko-logicznie.com w którym zajmuje się mierzalną stroną ekologii.

Zbiórka zepsutych smartfonów

W ramach Dnia Bez Telefonu w Katowicach organizowana jest także zbiórka zepsutych smartfonów. Każdy, kto w weekend 15-17 lipca  przyniesie do KATO Urban Corner stary telefon komórkowy, tablet lub drobne elektrośmieci otrzyma przewodnik z serii NIEMAPA. 

Telefony trafią do śląskiej firmy Ekomax, która zajmie się ich recyklingiem: tworzywa sztuczne, metale szlachetne i metale ziem rzadkich zostaną rozdzielone i przekazane do dalszego przetwarzania. 

W tonie smartfonów znajduje się ponad 100 kg miedzi, 3,5 kg srebra i prawie 350 g złota ale są tam też metale, których na świecie jest coraz mniej i zamiast wydobywać je różnorodnymi metodami moglibyśmy odzyskiwać je ze starych urządzeń. Jak się okazuje, każdego roku wyrzucamy kilkaset milionów tych urządzeń ale tylko niewielka część trafia do recyklerów: trzymamy je w szufladach lub wyrzucamy do frakcji zmieszanej, skąd trudno je odzyskać

Do akcji zapraszają Orange Polska i Ekomax wspólnie z Mamy Projekt a do Kato Urban Corner (piątek 14-19, sobota i niedziela 11-16) zaprasza Miasto Katowice.

źródło: mat. prasowe Mamy Projekt.pl, zdj. główne Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.