Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Transport o ujemnej emisji? Ten samochód pochłania CO2 w trakcie jazdy

Transport o ujemnej emisji? Ten samochód pochłania CO2 w trakcie jazdy

Holenderscy studenci stworzyli sportowy samochód osobowy o zerowej emisji, który dodatkowo pochłania CO2 w trakcie jazdy, dzięki unikalnym filtrom. Pojazd został wykonany głównie z recyklingu i został wyposażony w akumulator elektryczny oraz panele słoneczne. 

Reklama

Samochód o ujemnej emisji?

Zespół studentów  holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven stworzył samochód, który oczyszcza drogi w trakcie jazdy. Zero Emission Mobility to w pełni elektryczny sportowy samochód wyposażony w unikalny filtr wychwytujący węgiel podczas ruchu. 

Każdy samochód może usunąć około 2 kg CO2 po pokonaniu ponad 30 000 km. Chociaż możliwości pojazdu w zakresie wychwytywania CO2 nie są zawrotne, studenci są przekonani, że dalsza praca nad rozwojem filtrów może zrewolucjonizować transport. Aktualnie zespół Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven stara się o opatentowanie rozwiązania. 

Być może to niewiele, ale ogólny zysk jest znaczący, jeśli wkrótce zostanie wdrożony na dużą skalę powiedział zespół. – W końcu na całym świecie jeździ ponad miliard samochodów osobowych.

To wciąż etap koncepcyjny, ale już teraz widzimy, że będziemy w stanie zwiększyć wydajność filtra w nadchodzących latach. Wychwytywanie CO2 jest warunkiem wstępnym kompensacji emisji podczas produkcji i recyklingu – dodaje Louise de Laat, lider zespołu.

sRZY5Hwx UH Lgp xRSFhKHbtnvwQW2ss0GuevLuIofOXrZC fqeEjAWCn1HqviqXwbjHKmsVWydmzmalehe3ktfPoOpER0HLpRwM sPQZGhR8DBo4Hmh81vcClBWPlHGZejp662vX ty LFgKS7eX8RlT84KQl8TC6yaM7wGESm9u78ql Nh6jcbA
Zespół studentów wraz ze swoim wynalazkiem ZEM. Źrodło: tuecomotive.nl/Bart van Overbeeke

ZEM nie generuje żadnych emisji

Unikalne filtry do wychwytywania dwutlenku węgla to nie jedyna zaleta Zero Emission Mobility. Kluczowym założeniem projektu było stworzenie samochodu osobowego o zerowej emisji w całym cyklu życia. 

Większość konstrukcji pojazdu została stworzona, dzięki technologii druku 3D, wykorzystując materiały sztuczne pochodzące z recyklingu, m. in. opony wykonane z odzyskanej sadzy. Większość części nadaje się do ponownego użycia. 

Dodatkowo samochód wyposażony jest w elektryczny akumulator litowo-jonowy, dzięki któremu nie emituje zanieczyszczeń w trakcie jazdy. Uzupełnianie baterii zostało oparte o technologię dwukierunkowego ładowania połączoną z panelami słonecznymi zamontowanymi na dachu pojazdu. 

Chcemy prowokować branżę, pokazując, co jest już możliwe. Jeśli 35 studentów potrafi zaprojektować, rozwinąć i zbudować prawie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla samochód w ciągu roku to znaczy, że branża ma jeszcze więcej możliwości mówi lider zespołu

W trasie po USA 

Samochód ZEM właśnie podróżuje po Stanach Zjednoczonych, odwiedzając uczelnie, firmy oraz władzę, aby zainspirować ich do rozwoju zrównoważonej elektromobilności i zeroemisyjnego transportu. 

Źródło: tuecomotive.nl, euronews.com

Fot. główne: tuecomotive.nl/Bart von Overbeeke

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.