Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Politechnika Łódzka pracuje nad przydomową turbiną wiatrową, która wykorzystuje ruch samochodów 

Politechnika Łódzka pracuje nad przydomową turbiną wiatrową, która wykorzystuje ruch samochodów 

Zespół inżynierów Politechniki Łódzkiej wkrótce przeprowadzi testy przydomowej turbiny wiatrowej, która została dostosowana do produkcji energii w mieście. Technologia może produkować prąd nie tylko za pomocą naturalnych wiatrów, ale również dzięki wykorzystaniu ruchu pojazdów na drodze. Projekt zyskał dofinansowanie w wysokości 300 tys. euro.   

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Politechnika Łódzka pracuje nad innowacyjną turbiną wiatrową

Być może wkrótce na polskich drogach pojawią się pionowe turbiny, generujące energię z ruchu aut. Nad takim projektem pracuje zespół inżynierów z Politechniki Łódzkiej. Założeniem technologii ma być produkcja energii za pomocą naturalnych wiatrów, ale też tych, które tworzą się w środowisku miejskim, m.in. dzięki ruchowi drogowemu. 

Ambicją zespołu projektującego przydomową turbinę wiatrową jest doprowadzenie konstrukcji do takiego poziomu gotowości technologicznej, który pozwoli rozpocząć proces certyfikacji maszyny celem wprowadzenia jej na rynekpowiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ i dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych

W ramach realizacji projektu Politechnika Łódzka nawiązała partnerstwo z firmą fotowoltaiczną Ergos, która opracuje systemy sterowania oraz automatyzacji, Enerwis odpowiadający za przygotowanie prototypu do wymagań rynkowych oraz turecki startup Devecitech.

Polacy zainspirowani turecką technologią 

Inspiracją dla polskich inżynierów była turecka turbina pionowa ENLİL. Ta innowacyjna technologia  montowana jest wraz z panelem słonecznym na górze, co czyni to rozwiązanie hybrydowym. Wykorzystuje wiatr i ruch powietrza wytwarzany przez pojazdy na drodze, co pozwala na produkcję ok. 1kW energii na godzinę. To, jak twierdzą twórcy, może pozwolić na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych dziennie. Turbina wiatrowa, która wykorzystuje ruch pojazdów, może zostać wykorzystana także m.in. do produkcji prądu dla oświetlenia drogowego.

Punktem wyjścia do naszych badań jest turecka turbina wiatrowa Enlil, a celem jest opracowywanie innowacyjnej i wysokowydajnej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu, którą nazwaliśmy Ninlil wyjaśnia dr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym PŁ. 

Projekt zyskał dofinansowanie w wysokości 300 tys. euro 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz turecka Rada ds. Badań Naukowych i Technologicznych przyznały zespołowi Politechniki Łódzkiej 300 tys. euro na prowadzenie dalszych badań nad rozwojem technologii pionowej turbiny wiatrowej. 

Cieszy mnie, że uczelnia uzyskała w ostatnim czasie tak dużo proekologicznych projektów. Mikroenergetyka prosumencka nabiera coraz większego znaczenia, dlatego tak ważne jest przyspieszenie jej rozwojupodsumował prof. Krzysztof Jóźwik. 

Pierwsze w Polsce fotowoltaiczne panele akustyczne

Innym rozwiązaniem, który przystosowuje odnawialne źródła energii do środowiska miejskiego są fotowoltaiczne panele akustyczne. Za realizacją tego projektu stoi Alfa Bond Kohlhauer, a partnerem jest firma Polmlek/Fortuna z Lidzbarka Warmińskiego. Tuż przy parkingu oddzielającym firmę od osiedla mieszkaniowego spółka Alfa Bond Kohlhauer wymieniła sześć modułów zielonej ściany akustycznej na ekrany z panelami fotowoltaicznymi. Ich łączna moc to 5,52 kW. Niewykluczone jednak, że to tylko początek zmian. 

Źródła: p.lodz.pl, naukawpolsce.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.