Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze w Polsce fotowoltaiczne panele akustyczne. Produkują już prąd dla prywatnej firmy

Pierwsze w Polsce fotowoltaiczne panele akustyczne. Produkują już prąd dla prywatnej firmy

Pierwsze w Polsce fotowoltaiczne panele akustyczne. Produkują już prąd dla prywatnej firmy

Firma Alfa Bond Kohlhauer zamontowała pilotażową w Polsce instalację fotowoltaicznych barier dźwiękochłonnych. Od teraz ekrany akustyczne w naszym kraju służą już nie tylko do ograniczania hałasu, ale i produkcji energii elektrycznej ze słońca.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwsze w Polsce fotowoltaiczne panele akustyczne

Partnerem w projekcie jest firma Polmlek/Fortuna z Lidzbarka Warmińskiego. Tuż przy parkingu oddzielającym firmę od osiedla mieszkaniowego spółka Alfa Bond Kohlhauer wymieniła sześć modułów zielonej ściany akustycznej na ekrany z panelami fotowoltaicznymi. Ich łączna moc to 5,52 kW. Niewykluczone jednak, że to tylko początek zmian. 

1658132218759
1658132205162

Lidzbarskie Zakłady Mleczarskie rozważają rozszerzenie instalacji na zdecydowanie dłuższym odcinku ekranów. Wykorzystując ten potencjał będzie można zwiększyć moc do kilkudziesięciu kW, przyczyniając się jeszcze bardziej do ochrony środowiska.

Każdy z nowych elementów ma zintegrowane dwa standardowe moduły PV, które pozwalają na wymianę po latach użytkowania lub wraz z postępem technologicznym. Panele są w pełni okablowane i gotowe do wpięcia do instalacji fotowoltaicznej. Instalacja paneli fotowoltaicznych zamiast zwykłych ekranów mogłaby pomóc w zagospodarowaniu przestrzeni na potrzeby produkcji zielonej energii w wielu miejscach w Polsce.

Niewykorzystany potencjał energii odnawialnej

Prace związane z wymianą paneli trwały zaledwie kilka godzin i w żaden sposób nie utrudniały funkcjonowania firmy. Wzbudziły także zainteresowanie okolicznych mieszkańców i pracowników Polmlek-u, którzy dopytywali o szczegóły techniczne oraz na bieżąco komentowali nowatorskie rozwiązanie. 

Fakt produkowania energii odnawialnej nie umniejsza właściwości akustycznych ekranów, a montaż paneli fotowoltaicznych w formie ekranów dźwiękochłonnych to rozwiązanie znane na od dawna m.in. na zachodzie Europy. Firma Alfa Bond Kohlhauer zrealizowała podobne inwestycje w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii, czyli krajach, które są szczególnie wyczulone na punkcie hałasu i ochrony środowiska. 

Wedle naszej wiedzy w Polsce do tej pory akustyczne zastosowanie fotowoltaiki testowały tylko Polskie Koleje Państwowe przy współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Rozejrzyj się wokół siebie – ile z ekranów w twoim otoczeniu mogłoby produkować prąd?

źródło i zdjęcia: materiały Alfa Bond Kohlhauer Sp. z o.o.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.