Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych w USA. Czy nie powinno być tak wszędzie?

Panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych w USA. Czy nie powinno być tak wszędzie?

Departament Transportu stanu Massachusetts (MassDOT) rozpoczyna projekt fotowoltaicznej bariery akustycznej przy autostradzie. Jak twierdzą urzędnicy, panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych to pierwszy tego typu projekt na półkuli zachodniej. Czy nie tak powinno być wszędzie?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych

Panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych to pomysł firmy Ko-Solar, która w 2015 roku wraz z partnerami zwróciła się do MassDOT w celu omówienia koncepcji. Urzędnicy z Departamentu Transportu zgodzili się na ten pilotażowy projekt wzdłuż autostrady międzystanowej nr 95 w Lexington w stanie Massachusetts (Stany Zjednoczone). 

Zmodernizowana zostanie istniejąca bariera dźwiękowa zbudowana ze zbrojonego betonu. Znajdujący się po północnej stronie autostrady mur mierzy 915 m długości i 6 m wysokości. Oczekuje się, że zmodernizowany system fotowoltaiczny dostarczy 637,5 kW prądu stałego, a jego szacunkowa produkcja wyniesie 802 tys. kWh rocznie. Pozwoli to każdego roku na zaopatrzenie 120 domów w energię elektryczną i uniknięcie nawet ok. 1,4 mln ton emisji dwutlenku węgla.

Fotowoltaika na barierach dźwiękowych

Urzędnicy z MassDOT skonsultowali pomysł z mieszkańcami pobliskiego Lexington. Wysłano listy do osób mieszkających w pobliżu, zorganizowano spotkanie publiczne i spotkania z innymi zainteresowanymi stronami. Aby rozpocząć projekt pilotażowy, wymagane było bowiem 100% poparcia.

Czy nie tak powinno być wszędzie? Wykorzystanie niezagospodarowanej przestrzeni i partnerstwo publiczno-prywatne to przyszłość transformacji energetycznej. Testy sugerują, że panele mogą także pomóc w niewielkim stopniu ograniczyć hałas.

Chcesz wiedzieć więcej o wykorzystaniu fotowoltaiki dla ograniczania hałasu drogowego? Zobacz artykuł o solarnych panelach akustycznych:

źródło: ko-solar.com, pv-magazine-usa.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.