Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne zostaną zainstalowane na terenie Holandii

Fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne zostaną zainstalowane na terenie Holandii

W Polsce przy wielu drogach montuje się ekrany dźwiękoszczelne, które mają chronić pobliskie zabudowania przed nadmiernym hałasem. Opinie o tego typu instalacjach są skrajne – dla jednych wyłącznie szpecą one otoczenie, inni zaś doceniają ich zalety. W Holandii postanowiono natomiast nieco je ulepszyć, aby pomagały w produkcji energii elektrycznej przy użyciu padających na nie promieni słonecznych.

BANER MOBILEB1
Reklama

Na taki pomysł wpadła firma Heijmans, która chce przetestować go w działaniu. Nowoczesne ekrany o wysokości pięciu metrów zostaną wybudowane na 400-metrowym odcinku przy autostradzie A50 prowadzącej do Eindhoven. Według wstępnych założeń, instalacja składająca się z 68 ekranów dźwiękoszczelnych ma wygenerować taką ilość energii, która wystarczy do zasilenia ok. 50 domów mieszkalnych. Prace nad realizacja projektu zostaną rozpoczęte na początku 2018 roku.

Jeżeli projekt się powiedzie, to z całą pewnością fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne rozpowszechnią się nie tylko na terenie całej Holandii, ale również i Europy. Choć pomysł jest zaskakująco prosty, właśnie dzięki tego typu zalecie może stać się rewolucją w produkcji energii elektrycznej.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.