Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Turbina wiatrowa, która wykorzystuje ruch pojazdów do produkcji energii

Turbina wiatrowa która wykorzystuje ruch pojazdów

Turbina wiatrowa, która wykorzystuje ruch pojazdów do produkcji energii

ENLİL to inteligentna turbina wiatrowa o pionowej osi, która przekształca autostrady w źródła odnawialnej energii. Technologia znajduje swoje zastosowanie także na ruchliwych drogach w miastach. Jak działa turbina wiatrowa, która wykorzystuje ruch pojazdów?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Turbina wiatrowa, która wykorzystuje ruch pojazdów

ENLİL wykorzystując dynamikę miasta. Turbina wiatrowa o pionowej osi montowana jest wraz z panelem słonecznym na górze, co czyni to rozwiązanie hybrydowym. Wykorzystuje wiatr i ruch powietrza wytwarzany przez pojazdy na drodze, co pozwala na produkcję ok. 1kW energii na godzinę. To, jak twierdzą twórcy, może pozwolić na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych dziennie. Turbina wiatrowa, która wykorzystuje ruch pojazdów, może zostać wykorzystana także m.in. do produkcji prądu dla oświetlenia drogowego.

Inne przykładowe miejsca zastosowań tej technologii, to m.in. dachy budynków lub miejsca w pobliżu torów kolejowych. Bez udziału produkcji energii ze słońca, jednak technologia może zostać wykorzystana także m.in. w podziemnych liniach metra. 

Produkcja wiatru to nie jedyne, co oferuje to rozwiązanie.

Inteligentna turbina wiatrowa

Turbina zapewnia także szereg dodatkowych funkcji dzięki wbudowanym czujnikom. ENLİL mierzy temperaturę, wilgotność, siłę wiatru i stężenie dwutlenku węgla. Wyniki pomiarów kierowane są do systemu w ramach tzw. Internetu Rzeczy (Internet of Things, IOT) dzięki wbudowanej stacji Wi-Fi

Pomiary wykonane przez ENLIL można wykorzystać do tworzenia mapy śladu węglowego miasta. Dzięki Identyfikacji miejsc z największym zanieczyszczeniem powietrza, technologia może poprawić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. System może także dostarczać informację o możliwych trzęsieniach ziemi, tak jak ma to miejsce w Stambule. 

Inne przykładowe moduły, w które można wyposażyć turbinę to systemy zarządzania ruchem oraz łączności dla pojazdów autonomicznych. Aplikacja mobilna zbiera informacje z urządzeń i dostarcza dane o wytworzonej energii oraz wynikach innych pomiarów.

ENLİL to nie jedyna technologia, która wykorzystuje energię z ruchu aut. Turbina wiatrowa Alpha 311, dzięki małym rozmiarom i pionowej osi, sprawia że każda droga, most, budynek czy wieża mogą stać się farmami wiatrowymi. Pierwsze turbiny tego typu pojawiły się na Arenie O2 w Londynie. Zobacz więcej:

źródło: devecitech.com, zdj. główne – Yotubee/screen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.