Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia wiatrowa z ruchu aut – turbina, którą można zainstalować w prawie każdym miejscu

Energia wiatrowa z ruchu aut – turbina, którą można zainstalować w prawie każdym miejscu

Turbina wiatrowa Alpha 311 wytwarza energię tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – lokalnie. Dzięki małym rozmiarom i pionowej osi każda droga, most, budynek czy wieża może stać się farmą wiatrową. Energia wiatrowa z ruchu aut jest już rzeczywistością – pierwsze turbiny tego typu pojawiły się na Arenie O2 w Londynie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Energia wiatrowa z ruchu aut

Turbina Alpha 311 jest mniejsza, lżejsza i łatwiejsza w montażu niż tradycyjne turbiny. Mały rozmiar i waga oraz unikalna konstrukcja pozwalają zainstalować ją prawie wszędzie.

Zobacz, jak turbina wiatrowa pozyskuje energię z ruchu aut:

Turbina pracuje najbardziej wydajnie, gdy znajduje się obok drogi lub linii kolejowej. Nawet gdy nie wieje wiatr, urządzenie przechwytuje ruch powietrza przejeżdżających pojazdów i generuje energię elektryczną.

Jak to działa?

Na pomysł wpadł Barry Thompson, biznesmen z Kent (Zjednoczone Królestwo) oraz jego firma – Alpha 311.

– Samochody i ciężarówki przejeżdżają obok nas wielokrotnie w ciągu dnia. Będą z nami jeszcze długo, więc sprawmy, by pracowały na rzecz środowiska i lokalnych społecznościczytamy na oficjalnej stronie firmy.

Turbiny na słupach przy drodze generują prąd, który oświetla drogę dla przejeżdżających pojazdów. Lokalna produkcja energii służy popytowi w najbliższej okolicy i obniża koszty przesyłu, co zmniejsza koszty dla klienta końcowego. Ponadto zaawansowany układ czujników zbiera lokalne dane atmosferyczne.

Jedna turbina Alpha 311 może generować aż tyle energii, ile 20 m2 paneli słonecznych, jeśli zostanie zainstalowana na środku ruchliwej autostrady. Turbiny wykonane są z plastiku pochodzącego z recyklingu.

turbine o2 blue crop
Turbiny Alpha 311, źródło: alpha-311.com

Pierwsze turbiny pojawiły się już na O2 Arena, hali widowiskowo-sportowej i centrum handlowym w Londynie.

O2
Turbiny Alpha 311 na O2 Arena w Londynie, źródło: alpha-311.com

Chcesz poznać więcej prostych i genialnych pomysłów na wykorzystanie wiatru? Zobacz artykuł:

źródło: alpha-311.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.