Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Czy wpłynie na pracę fotowoltaiki?

Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Zobaczymy je w całym kraju, następne dopiero za 4 lata

Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Czy wpłynie na pracę fotowoltaiki?

Już 25 października ujrzymy niezwykłe zjawisko. Zaćmienie Słońca w Polsce nie zdarza się często, a teraz będzie można zaobserwować je w całym kraju. Gdzie i jak najlepiej doświadczyć tego astronomicznego fenomenu? I czy wpłynie na pracę instalacji fotowoltaicznej?

Reklama

Zaćmienie Słońca w Polsce – 25 października 2022 roku

Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem całkowicie lub częściowo zasłaniając widok z Ziemi na Słońce. 

Zaćmienie Słońca, które nastąpi w Polsce 25 października, obejmie niemal połowę naszej gwiazdy – aż ok. 45%. Ostatnie duże zaćmienie Słońca w naszym kraju miało miejsce w 2015 roku. W zeszłym roku to zjawisko także miało miejsce, chociaż było słabo zauważalne. Księżyc przysłonił wtedy jedynie 5% tarczy Słońca.

Zaćmienie Słońca w Polsce – kiedy i jak je obserwować?

Zaćmienie rozpocznie się w Polsce o 11:14 a zakończy o 13:32, czyli potrwa niecałe 2 godziny 20 minut. Maksymalna moc zaćmienia Słońca, które nastąpi 25 października, będzie miała miejsce między 12:14 a 12:26. przy czym najlepiej widoczne będzie z północno-wschodniej części kraju. Tam słońce zakryte będzie aż w ok. 45%.

Zaćmienie Słońca w Polsce 2022. Zobaczymy je w całym kraju, następne dopiero za 4 lata
źródło: cybermoon.pl

Nieco gorzej zauważyć będzie zaćmienie w południowej Polsce. W Krakowie księżyc zasłoni ok. 37% tarczy słonecznej. Na zachodzie kraju astronomiczny fenomen pozwoli na zobaczenie zasłoniętej tarczy słonecznej w ok. 35%. 

Czy zaćmienie Słońca jest niebezpieczne?

Astronomowie przypominają, że nigdy nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę lub teleskop, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry, gdyż grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Bezpieczną metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca na białą kartkę lub ścianę (patrzymy na ten rzutowany obraz, a nie w okular teleskopu). Można też wybrać się na piknik astronomiczny, gdzie do dyspozycji będą teleskopy zaopatrzone w odpowiednie bezpieczne filtry, bądź skonstruowane specjalnie do obserwacji Słońca.

Z kolei do obserwacji bez teleskopów można na przykład zaopatrzyć się w „okulary do obserwacji zaćmień Słońca”. Specjalne filtry z mylaru można kupić w sklepach optycznych.

Czy zaćmienie Słońca wpłynie na pracę fotowoltaiki?

Zaćmienie słońca, które miało miejsce 10 czerwca 2021 roku, w niektórych częściach naszego kraju było widoczne gołym okiem. Na wykresie udostępnionym przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE) widać, że zaćmienie miało wpływ na produkcję energii z polskich instalacji fotowoltaicznych. Instalacje odnotowały lekki, chwilowy spadek mocy. Szczytowa produkcja nie przekroczyła 3 GW (przy ówczesnej 5 GW).

zacmienie 10 06 2021 PSE
wpływ zaćmienia na produkcję energii z fotowoltaiki, źródło: gramwzielone.pl

Z większym spadkiem mieliśmy do czynienia 20 marca 2015 roku. Wówczas to zaćmienie tarczy słonecznej wyniosło ok. 70%, a energia z instalacji słonecznych spadła do 21 MW (z ówczesnych 87 MW).

Kiedy następne zaćmienie słońca?

Następne częściowe zaćmienie słońca widoczne będzie w Polsce dopiero 12 sierpnia 2026 roku, ale nie będzie ono już tak spektakularne, jak tego roku. Całkowite zaćmienie Słońca nastąpi w Polsce dopiero 7 października 2135 roku.

źródło: naukawpolsce.pl, cybermoon.pl,  zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.