Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energetyczny Kompas pomoże odpowiedzialnie korzystać z energii

Energetyczny Kompas pomoże odpowiedzialnie korzystać z energii

Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która ma pomóc w planowaniu używania urządzeń tak, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego oraz środowiska. W ten sposób PSE zachęcają do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z energii elektrycznej.

Reklama

Energetyczny Kompas pokaże godziny szczytu

Aplikacja Energetyczny Kompas informuje użytkownika o aktualnej sytuacji elektroenergetycznej za pomocą odpowiedniego koloru. Kolor zielony oznacza godziny, w których nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej. Na żółto oznaczone są tzw. energetyczne godziny szczytu – w nich szczególnie warto oszczędzać prąd. Trzeci rodzaj to godziny czerwone – są one pokazywane tylko wówczas, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna. Wówczas każda oszczędność jest bardzo ważna! 

Aplikacja jest dostępna w wersjach na urządzenia z systemami Android i iOS. Za jej stworzenie wspólnie z PSE odpowiada spółka PSE Innowacje. Wraz z nią udostępniono także stronę energetycznykompas.pl, na której można znaleźć więcej porad na temat oszczędzania energii elektrycznej. Użytkownicy znajdą w niej porady, jak łatwo zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za prąd. Warto wyłączyć urządzenia, z których nie korzystamy – na przykład telewizor w trybie czuwania może pobierać zaskakująco dużo prądu, podobnie jak zbędne oświetlenie. 

Energetyczne godziny szczytu – co to takiego?

Godziny szczytu to godziny, w których prognozowane zapotrzebowanie będzie zaspokajane w największym stopniu przez elektrownie węglowe i gazowe. Elektrownie konwencjonalne muszą w tych godzinach pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych.

W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy, niezbędnej dla zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego i zapewnienia jego bezpiecznej pracy. Godziny szczytu są wyznaczane na kolejny dzień (z wyjątkiem niedziel i świąt) i publikowane przed godz. 17. Operator krajowego systemu elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne informuje o nich już od początku grudnia 2022 roku. Wcześniej jednak można je było sprawdzić wyłącznie na stronie internetowej. Teraz o godzinach szczytu poinformuje nas aplikacja. 

Praca elektrowni w godzinach szczytu

Kiedy zapotrzebowanie na prąd znacząco wzrasta, musi pracować więcej elektrowni konwencjonalnych. Wśród nich są też te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Mechanizmy rynkowe powodują, że to właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie.

Dlatego PSE apelują do nas wszystkich o uwzględnianie w swoich codziennych działaniach godzin szczytu. Jak? Wyłączając zbędne oświetlenie i wszelkie nieużywane urządzenia, również te w trybie czuwania oraz zmniejszając temperaturę elektrycznych grzejników i pomp ciepła. Dobrą praktyką jest też planowanie korzystania z urządzeń energochłonnych poza godzinami szczytu.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Choć nie wyobrażamy sobie dziś życia bez dostępu do energii elektrycznej to musimy mieć świadomość, że odsetek gospodarstw domowych żyjących w kryzysie energetycznym w Polsce jest bardzo wysoki. Niestety z powodu drastycznych podwyżek cen energii odsetek odsetek gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie energetycznym wzrósł o 69% w porównaniu do poprzedniego roku.

Gospodarstwo domowe określa się jako dotknięte ubóstwem energetycznym, jeżeli jego mieszkańcy mają problem z zaspokojeniem potrzeb energetycznych, zapewniających godny standard życia, z powodu niewystarczającego dochodu, wysokich kosztów energii lub charakterystyk mieszkania. Potrzeby energetyczne dotyczą wszystkich czynności, które wymagają energii elektrycznej lub cieplnej, czyli ogrzewania mieszkania, oświetlenia, przygotowywania posiłków i korzystania z podstawowych sprzętów RTV i AGD. 

Propozycje PSE nie rozwiązują problemu kryzysu energetycznego ani nie zwiększają bezpieczeństwa energetycznego. Tu potrzeba większych działań i zmian w polskim systemie energetycznym, a przede wszystkim odblokowania potencjału zielonej energii i dywersyfikacji ich źródeł.

Źródło: energetycznykompas.pl, fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.