Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Księża z Płocka będą sprzedawać prąd. Ich farma fotowoltaiczna może produkować ponad 5 GWh energii

Księża z Płocka będą sprzedawać prąd. Ich farma fotowoltaiczna może produkować ponad 5 GWh energii

Kościół został producentem energii elektrycznej. Diecezja płocka wybudowała farmę fotowoltaiczną o łącznej powierzchni 8,5 ha. Według szacunków ma ona produkować nawet 5100 MWh prądu rocznie. Jakie dochody przyniesie ta inwestycja?

Reklama

Diecezja Płocka otworzyła farmę fotowoltaiczną 

W piątek 23. czerwca księża z Płocka brali udział w nietypowej uroczystości. Chodzi o otwarcie farmy fotowoltaicznej EPV Wesółka. Dzięki niej diecezja zostanie producentem i sprzedawcą czystej energii elektrycznej. Jak to możliwe?

Pomysł zaczęto realizować już w 2018 roku. Wówczas Biskup Płocki założył spółkę OmnInvest ze stuprocentowym udziałem diecezji płockiej, która jest aktualnym właścicielem farmy fotowoltaicznej. W następnej kolejności starano się o uzyskanie wszystkich wymaganych zgód i pozwoleń, co trwało łącznie trzy lata. W 2022 roku diecezja płocka wybrała wykonawcę generalnego inwestycji, którym została firma P.N.B.E. Aktualnie trwają rozmowy ze spółką, która będzie odbierała energię. 

W przypadku farm podejście jest biznesowe. My produkujemy prąd i szukamy na niego odbiorcy, który zdecyduje, komu ten prąd sprzeda powiedział dla Gazety Wyborczej ks. Roman Bagiński, który stoi na czele spółki.   

Projekt o wartości 17,5 mln złotych 

Farma fotowoltaiczna EPV Wesółka zlokalizowana pod Płockiem to 9256 paneli fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię aż 8,5 ha. Według szacunków sporządzonych przez diecezję ma ona produkować 5,1 GWh prądu rocznie. Taka ilość energii może zasilić około 1,2 mln gospodarstwa domowych. Co więcej, właściciele projektu już teraz planują rozszerzenie obiektu. 

Elektrownia została dodatkowo wyposażona w specjalny system monitorujący, który czuwa nad produkcją prądu, bezpieczeństwem użytkowania i parametrami urządzeń. Ale to nie wszystko… Instalacja została wyposażona w specjalne kamery termowizyjne, na wypadek gdyby na terenie pojawili się nieproszeni goście. 

Ile kosztowała ta inwestycja? Z początku należy wspomnieć, że teren, na którym powstała farma fotowoltaiczna należał do diecezji płockiej, stąd pewna część kosztów została odjęta. Księża zapłacili tylko za przygotowanie terenu i budowę instalacji. Te koszty wyceniono na 17,5 mln zł. W celu sfinansowania projektu diecezja płocka połączyła siły z diecezją toruńską, dzięki czemu całość inwestycji pokryto ze środków własnych. Zyski z farmy fotowoltaicznej mają zostać rozdzielone proporcjonalnie na obie diecezje. 

Jakie zyski przyniesie kościelna elektrownia słoneczna?

Przychody uzyskane przez spółkę OmnInvest mają być rozliczane w taki sam sposób, jak obowiązuje to w przypadku podobnych firm działających w Polsce. Pieniądze zarobione przez sprzedać prądu z elektrowni EPV Wesółka będą pomniejszone o podatki, koszty ubezpieczeniowe, obsługowe i eksploatacyjne. 

W takim razie ile zarobią diecezje? 

Przyjmując, że średnia cena sprzedaży prądu z akcji OZE to 330 zł/MWh, a EPV Wesółka ma produkować 5,1 GWh w ciągu roku, przychody netto z instalacji mogą wynieść nawet 1,68 mln złotych. 

W informacji prasowej opublikowanej przez diecezję płocką podkreślono, że zarobione pieniądze “będą służyć dziełom, za które odpowiedzialna jest Diecezja Płocka”. Co to dokładnie oznacza? Trudno powiedzieć. Dowiadujemy się jedynie, że są to m.in. Szkoły Katolicke w Płocku, Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku czy Dom Seniora „Piękne Życie” w Sikorzu. A co z zarobionymi pieniędzmi zrobi drugi inwestor, czyli diecezja toruńska? Nie wiadomo. 

Źródło: diecezjaplocka.pl, plock.wyborcza.pl

Fot. główna: diecezjaplocka.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.