Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Polacy chętnie korzystają z programu Czyste Powietrze?

Czy Polacy chętnie korzystają z programu Czyste Powietrze?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało najnowsze statystyki programu Czyste Powietrze. Ile wniosków złożyli Polacy w pierwszym półroczu 2023 roku?

Reklama

Program Czyste Powietrze 2023 – statystyki

4 lipca na stronie Ministerstwa Klimatu możemy przeczytać najnowsze statystyki na temat programu Czyste Powietrze 2023. Jak informuje resort Polacy złożyli od początku roku już 101 173 wniosków.

– W całym 2022 roku wniosków było 158 tysięcy. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki zmianom, które rząd wprowadził w styczniu tego roku. Umożliwiają one skorzystanie z dotacji nawet do 136 200 zł na remont i termomodernizację domuczytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Resort chwali się w swojej publikacji, że program Czyste Powietrze pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne. Mowa tu m.in o dopłatach do zakupu i  montażu paneli fotowoltaicznych czy wymianie pieca na bardziej efektywny. 

– Największe zainteresowanie programem obserwujemy w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Na przykład na Podkarpaciu za cały ubiegły rok złożono 7861 wniosków w programie Czyste Powietrze, a w tym roku już 7181 podało MKiŚ.

Do tej pory z programu skorzystało w sumie 635 tys. polskich gospodarstw domowych – takie dane przekazała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Czy program Czyste Powietrze jest skuteczny?

Efekty programu Czyste Powietrze zbadała Najwyższa Izba Kontroli. W październiku 2022 roku na stronie internetowej NIK-u pojawiła się dokładna analiza w tej sprawie. Co z niej wynika? 

Od 2018 roku liczba ocieplonych budynków wzrosła o 2,4%, a liczba wymienionych kotłów starej generacji zwiększyła się jedynie o 2,2%. Przyniosło to ograniczenie zużycia energii o 3,4%, a emisji gazów cieplarnianych o 1,4%. 

Rządowy program nie wpłynął znacząco na poprawę jakości powietrza. Według opracowania NIK trzy lata jego funkcjonowania to zaledwie 2,5% mniej emisji dwutlenku siarki, 0,8% mniej pyłów PM10, 2,3% mniej pyłów PM,5 oraz 1,4% mniej benzo(a)pirenu. Według Najwyższej Izby Kontroli takie tempo realizacji dofinansowań skazuje całe przedsięwzięcie na porażkę. 

Krytycznie o programie Czyste Powietrze wypowiadał się także Polski Alarm Smogowy. Według ruchu działania rządu w ubiegłym roku były pozorne i marketingowe. Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego zwrócili uwagę, że przy najwyższym od 25 lat poziomie inflacji i wysokich kosztach termomodernizacji, propozycja w ramach programu Czyste Powietrze nie mogła rozwiązać problemów większości beneficjentów. W szczególności najuboższych, którzy wsparcia potrzebują najbardziej. 

Źródło: gov.pl, nik.gov.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.