Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tańszy prąd: taryfa G11 – dla kogo będzie opłacalna?

Tańszy prąd: taryfa G11 – dla kogo będzie opłacalna?

Czy wiesz, w jakiej taryfie rozliczasz się za energię elektryczną? W obliczu stale rosnących i często niepewnych cen prądu jest to niezbędna wiedza. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Reklama

Czym są taryfy prądu?

Taryfa prądu to nic innego jak plan cenowy, według którego rozliczasz się za wykorzystaną energię elektryczną z jej sprzedawcą. Ten umowny system reguluje ile zapłacimy za zużycie każdej kilowatogodziny (1 kWh). Świadomość taryfy, w ramach której używamy prądu może okazać się kluczowa w kwestii naszych rachunków za energię elektryczną. Jeżeli zatem zależy Ci na ich zmniejszeniu – zorientuj się, w ramach jakiej taryfy się rozliczasz, a następnie dostosuj do danych możliwości lub zmień ją na korzystniejszą. 

Grupy taryfowe

Taryfy prądu dzielą się ze względu na zapotrzebowanie na energię elektryczną. W związku z tym inny rodzaj taryfy będzie przeznaczony dla gospodarstw domowych, rolnych lub dużych przedsiębiorstw. 

  • Taryfa A (napięcie wysokie) przeznaczona jest dla odbiorców potrzebujących najwięcej energii elektrycznej, na przykład kopalni lub dużych fabryk.
  • Taryfa B zapewnia napięcie średnie. Znajdzie zastosowanie w przypadku, między innymi, gospodarstw rolnych.
  • Taryfa C, czyli napięcie niskie, dotyczy z kolei niewielkich firm usługowych i małych producentów.
  • Taryfa G w przypadku tego artykułu interesuje nas najbardziej. To ona bowiem skierowana jest do gospodarstw domowych. 

Taryfa G

Litera “G” symbolizuje w tym przypadku gospodarstwa domowe. To jednak nie jest cała nazwa skrótu. Po “G” następuje ciąg 2 kolejnych cyfr, a po nich, czasami, litery. Każdy z symboli ma duże znaczenie i warto zwrócić na nie uwagę.

Pierwsza cyfra po “G” oznacza moc przyłączeniową. “1” świadczy o mocy do 40 kW. Powyżej tej wartości nadaje się liczbę “2”. Kolejna cyfra oznacza liczbę stref, w jakich się rozliczamy. Najprościej mówiąc, “1” będzie oznaczało, że nasza stawka za prąd jest jedna, stała przez całą dobę. “2” oznacza, że rozliczamy się w dwóch strefach – i mamy do czynienia z dwoma różnymi stawkami w trakcie doby. Analogicznie liczba “3” będzie oznaczała obowiązywanie trzech tego typu stref.

W Polsce wyróżniamy następujące taryfy G:

  • G11
  • G12
  • G12n
  • G12w
  • G13

Dla kogo nada się taryfa G11?

G11 to najpopularniejsza i zarazem najprostsza taryfa przeznaczona dla gospodarstw domowych. Pomimo swojej nazwy i symbolu „G”, znajduje ona szerokie zastosowanie także w innych przypadkach. Nadaje się na przykład do domków letniskowych, altan, akademików, domów opieki społecznej, plebani czy garaży.

Zgodnie z opisaną wyżej legendą, taryfa G11 oznacza, że maksymalna moc poboru energii może wynosić 40 kW, a stawka za nią jest stała – nie zależy od godziny, pory dnia ani dnia tygodnia.

Kto może skorzystać na tej taryfie? Przede wszystkim osoby i rodziny, których zużycie prądu w ciągu dnia jest stałe i niezależne od pory. Dla tych użytkowników trudno określić, w jakich godzinach pobierana jest największa ilość energii. W takim przypadku nie trzeba martwić się o wyższe ceny prądu w godzinach szczytu ani odkładać korzystania z energochłonnych urządzeń na godziny późnowieczorne, kiedy prąd jest tańszy. Stała stawka za energię ułatwia planowanie budżetu domowego, ponieważ jest prosta do oszacowania.

Taryfa G11 sprawdzi się też u osób pracujących zdalnie, które zużywają prąd przez cały dzień – nie muszą martwić się godzinami, w których stawka za jedną pobraną kilowatogodzinę jest wyższa. Może ułatwić życie studentom i młodym osobom, które jeszcze nie orientują się na rynku energii. Dzięki taryfie G11 nie muszą drobiazgowo monitorować zużycia prądu, co daje przewidywalność końcowego rachunku.

Jeżeli przemawiają do ciebie takie cechy jak przewidywalność, prostota i uniwersalność, to taryfa G11 może być skierowana do ciebie. 

Źródła: columbusenergy.pl, sunsol.pl, ure.gov.pl

Fot.: gettyimages, tapanakorn, pixabay / canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.