Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekstremalne upały na południu Europy. Są ofiary śmiertelne

Ekstremalne upały na południu Europy. Są ofiary śmiertelne

Ekstremalne upały na południu Europy. Są ofiary śmiertelne

Ponad 40°C na termometrach, sześć ofiar śmiertelnych w Grecji, potencjalnie setki zmarłych w Afryce i Azji, czerwone alarmy pogodowe w wielu krajach oraz pożary lasów od Salonik aż po Porto. To wszystko efekty rozpoczętej wyjątkowo wcześnie fali upałów, która nawiedziła region Morza Śródziemnego. Jak zadbać o siebie na wakacjach?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Wyjątkowo wczesny początek greckiej fali upałów

Wczoraj (poniedziałek, 26 czerwca) greckie władze potwierdziły śmierć 67-letniego turysty z Niemiec. To szósta ofiara upałów w Grecji w tym roku. Mężczyznę odnaleziono na Krecie. To właśnie ta wyspa była w ostatnich dniach miejscem, gdzie termometry pokazały wartość 44,5°C. Miało to miejsce w miejscowości Chania.

Upały w Grecji trwają już od pierwszej połowy czerwca. To wyjątkowo wczesna pora na rozpoczęcie fali wysokich temperatur. Wg meteorologa Panosa Giannopoulosa, w XX wieku w kraju nigdy nie było fali upałów przed 19 czerwca, z kolei w tym stuleciu zdarzyło się kilka, ale nigdy przed 15 czerwca. 2024 rok zmienia ten stan rzeczy – już na początku miesiąca temperatury przekraczały 38°C.

Wśród ofiar wysokich temperatur w Grecji są głównie turyści. Na jońskiej wyspie Mathraki zginął 55-letni Amerykanin, na wyspie Samos 74-letni Holender, a na Krecie turysta nieznanego pochodzenia. Na wyspie Symi znaleziono również ciało Michaela Mosleya, 67-letniego brytyjskiego lekarza, celebryty i osobowości telewizyjnej.

6 ofiar śmiertelnych w Grecji to jednak stosunkowo mała liczba w porównaniu z doniesieniami z Bliskiego Wschodu. O tej porze roku wielu muzułmanów udaje się na rytualną pielgrzymkę do Mekki (Arabia Saudyjska). W tym roku muszą mierzyć się z temperaturami sięgającymi 50°C. Egipskie służby medyczne twierdzą, że wskutek upałów zmarło co najmniej 530 pielgrzymów. Reuters z kolei, powołując się na dane saudyjskiego rządu, pisze o nawet 1300 ofiarach. W pielgrzymce do Mekki bierze w tym roku udział ok. 2 mln wiernych.

Pożary i alarmy pogodowe – wysokie temperatury wpływają na mieszkańców i turystów

Wróćmy jednak do Europy. W związku wyjątkowo wysokimi temperaturami w Grecji rozpoczął się również sezon na pożary. Część z nich wynika z kombinacji suchej pogody i ludzkiej nieodpowiedzialności – w piątek spłonął sosnowy las na wyspie Hydra, greckie władze aresztowały w związku z tym wydarzeniem trzynaście osób. Ogień miał zostać zaprószony przez odpalone z jachtu fajerwerki. Z pożarami mierzy się również Portugalia czy Algieria.

W Serbii meteorolodzy również przewidują przekroczenie 40°C ze względu na masy ciepłego powietrza znad północnej Afryki. W ostatnich dniach służby ratunkowe z Belgradu musiały interweniować 109 razy w związku z indywidualnymi problemami osób z chorobami serca czy innymi chronicznymi problemami zdrowotnymi. Władze kraju wydały czerwony alarm pogody i poradziły obywatelom zostać w domu. Podobne ostrzeżenie wydano w Czarnogórze. W Grecji zwiedzanie Akropolu, jednego z najcenniejszych zabytków starożytnego świata w Atenach, jest zabronione między 12:00 a 17:00.

Jak uchronić się przed upałem w wakacje?

Wielu z nas już zaplanowało urlopy w regionie Morza Śródziemnego. Grecja, Włochy, Bałkany czy też Egipt lub Tunezja pozostają niezmiennie popularnymi celami podróży Polaków. Jak twierdzą meteorolodzy, czerwcowe fale upałów w tym obszarze są zapowiedzią naprawdę gorącego lata. Economic Times pisze wprost o “najgorętszym lecie od 2000 lat”.

Jeżeli w najbliższych dniach lub tygodniach wybierasz się do kraju w regionie Morza Śródziemnego, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z upalną pogodą. Podane wyżej przypadki ofiar śmiertelnych w Grecji to raczej osoby starsze, jednak udar słoneczny może spotkać osobę w każdym wieku. Jakich zasad przestrzegać, aby go uniknąć?

  • Na piesze wędrówki po okolicy udawaj się o odpowiednich porach dniach. Najwyższe temperatury panują od południa do późnego popołudnia. Hotel czy apartament opuszczaj więc raczej rano i wieczorem.
  • Po drodze regularnie zatrzymuj się na odpoczynek i podążaj wytyczonymi trasami
  • Regularnie nawadniaj się i unikaj alkoholu, spożywaj jedzenie o dużej zawartości wody.
  • Noś nakrycie głowy i ubrania w jasnym kolorze, używaj kremu z filtrem, najlepiej z jak najwyższym wskaźnikiem SPF.
  • Jeżeli doświadczasz objawów takich jak osłabienie, bóle czy zawroty głowy oraz mdłości, znajdź miejsce odpoczynku w cieniu, a w razie potrzeby zasięgnij pomocy medycznej, np. wołając ratownika na plaży czy dzwoniąc pod odpowiedni numer alarmowy.

Jeżeli masz taką możliwość, warto zaplanować urlop w innym miejscu niż rejon Morza Śródziemnego. Wybierając się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Francji czy Skandynawii unikniesz intensywnych upałów.

– Czytaj także: Za nami pełen rok najcieplejszych miesięcy w historii. Sekretarz ONZ: “Planeta próbuje nam coś powiedzieć”

Źródła: smoglab.pl, rp.pl, economictimes.indiatimes.com

Fot. Canva (Andrey X., Olga Stock)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.