Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pływająca fotowoltaika? Tak! Statek solarny już pływa po morzu

Pływająca fotowoltaika? Tak! Statek solarny już pływa po morzu

U wybrzeży Holandii pojawiła się zadziwiająca konstrukcja – to pływająca instalacja fotowoltaiczna. Czy wygeneruje więcej energii niż wiatraki?

Reklama

Czym jest OFPV?

Holendersko-norweska firma SolarDuck we współpracy z RWE, która zapewniła jej wsparcie techniczne i “offshorowe know-how” pomyślnie zainstalowała na Morzu Północnym pływający system solarny (OFPV), wyposażony w panele PV. 

Instalacja o nazwie Merganser jest elementem realizacji pilotażowego programu. Jego celem jest przetestowanie projektów konstrukcyjnych, cumowniczych i elektrycznych oraz zdobycie wiedzy na temat metodologii produkcji, montażu, instalacji na morzu i konserwacji. Ta jest niezbędna do komercyjnego wdrożenia OFPV na dużą skalę. Czy ta pływająca konstrukcja zda egzamin i okaże się skuteczna w pozyskiwaniu energii słonecznej?

– Samodzielnie lub w połączeniu z farmami wiatrowymi na morzu, pływające panele słoneczne mogą otworzyć dalsze możliwości w zakresie energii odnawialnej offshore – szczególnie w krajach o niższych średnich prędkościach wiatru, ale dużej ilości światła słonecznego – mówił Sven Utermöhlen, CEO RWE Offshore Wind.

SolarDuck
Źródło: SolarDuck

Jak konstrukcja wytrzymuje morskie warunki?

Otwarte morze nie należy do miejsc o najbardziej sprzyjających warunkach. Konstrukcja zaprojektowana przez SolarDuck musiała zostać zbudowana z sześciu połączonych ze sobą platform, aby stać się na nie odporną. Pływające elementy zostały podłączone do systemu cumowniczego na głębokości 20 metrów. 

Konstrukcja jest w stanie utrzymać jej krytyczne fragmenty suche i stabilne dzięki trójkątnej platformie specjalnie zaprojektowanej tak, aby unosiła się kilka metrów nad powierzchnią wody “podążając za falami jak dywan” – czytamy na stronie SolarDuck. 

Moc szczytowa Megansera wynosi 0,5 megawata (MWp).

SolarDuck 2
Źródło: SolarDuck

Rośnie znaczenie OZE

Znaczenie odnawialnych źródeł energii rośnie w całej Europie. Trend ten pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość, biorąc pod uwagę postępujące zmiany klimatu i konieczności odejścia od wydobycia i spalania paliw kopalnych. Niedawno pisaliśmy na temat najnowszego raportu think tanku Ember, który przeanalizował sektor energetyczny Unii Europejskiej, oceniając jej postępy w przejściu na zieloną energię. Te są znaczące.

Po raz pierwszy w historii OZE wyprzedziły paliwa kopalne w rankingu udziału źródeł energii elektrycznej w miksie Wspólnoty. Energia pochodząca tylko ze słońca, wody oraz wiatru wytworzyła aż 50% zapotrzebowania energetycznego UE w I połowie bieżącego roku. 

Produkcja energii słonecznej wzrosła o 20% (+23 TWh), a energii wiatrowej o 9,5% (+21 TWh) w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2023 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj poniższy artykuł:

Źródło tekstu i zdjęć: solarduck.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.