Ekologia Nadchodzą zmiany w segregacji śmieci 30 października 2024 Ekologia Nadchodzą zmiany w segregacji śmieci 30 października 2024 Przeczytaj także Ekologia Wojsko bez systemu kaucyjnego w projekcie MON. Poligony zwolnione ze zbiórki? System kaucyjny nieoczekiwanie stał się wyzwaniem organizacyjnym dla Wojska Polskiego. Jednostki wojskowe zostały objęte takimi samymi zasadami jak pozostali uczestnicy systemu, co oznacza konieczność organizowania zbiórki opakowań i przekazywania ich operatorom. Resort obrony zapowiada zmiany, które mają wyłączyć część zakupów realizowanych przez wojsko spod systemu kaucyjnego. Ekologia Zwrot opakowań na plaży i w parkach. System kaucyjny w miejscach turystycznych System kaucyjny w Polsce stopniowo przechodzi od modelu opartego na sklepach do rozproszonej sieci punktów zwrotu w przestrzeni publicznej. Szczególny nacisk kładziony jest obecnie na rozwój infrastruktury w miejscach turystycznych, gdzie natężenie ruchu związane z sezonem wakacyjnym znacząco zwiększa ilość odpadów. Rada Ministrów przyjęła dwa projekty ustaw przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. To nowelizacja ustawy o odpadach (UC23) oraz ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UD45). Reklama Zmiana ustawy o odpadach Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach ma wprowadzić zmiany w zakresie organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (odpady BiR) w celu uelastycznienia organizacji przez przedsiębiorców segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz wyeliminowania zgłaszanych przez branżę wątpliwości interpretacyjnych. Nowe przepisy mają również umożliwić przekazywanie organom administracji, na przykład gminom, środków z rezerwy celowej budżetu państwa w ramach dofinansowania na usuwanie nielegalnie zdeponowanych odpadów zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku. Jednolity system selektywnej zbiórki odpadów BiR ma uelastycznić podejście do segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, co ma ułatwić segregację i sprawić, że większa ich ilość będzie segregowana. Zmiana przepisów ma również umożliwić przekazywanie śmieci budowlanych innemu uprawnionemu podmiotowi, który przejmie obowiązek ich wysegregowania poza miejscem wytworzenia. Jednocześnie określono, że przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi nie zwolni całkowicie wytwórcy odpadów budowlanych i rozbiórkowych z odpowiedzialności za wykonanie obowiązku wysegregowania. Nowe przepisy mają także umożliwić przekazywanie odpowiednim organom administracji środków finansowych z rezerwy celowej budżetu państwa jako dofinansowania na usuwanie nielegalnie zdeponowanych odpadów, które mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku. Okres obowiązywania projektu przewidziano na lata 2025-27. Ma on być uzupełnieniem źródła finansowania zadania usuwania zdeponowanych niezgodnie z prawem odpadów. Nowe przepisy mają wejść w życiu 1 stycznia 2025 roku. Zobacz też: Od 2025 roku będziemy dzielić odpady na nową frakcję. Jak je składować? Zmiana ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi Ponadto, projekt dopracowuje przepisy dotyczące wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie od przyszłego roku. Ma zostać wprowadzony również zamknięty obieg kaucji i obowiązek przyjmowania przez sklepy szklanych opakowań wielokrotnego użytku, jeśli w danym miejscu sprzedawane są takie napoje. Z kolei obowiązek zbierania w systemie opakowań po mleku i napojach mlecznych ma zostać zniesiony. Tzw. zamknięty system obiegu ma polegać na pobieraniu kaucji w całym łańcuchu dystrybucji, co przyczyni się do uszczelnienia systemu i zapewnienia monitorowania przepływów pieniędzy. Rozwiązanie ma wyeliminować możliwość defraudacji kaucji oraz problemy z jej rozliczeniem oraz zagwarantować poprawne rozliczanie się operatorów z jednostkami handlu detalicznego, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie systemu. Każda gmina będzie musiała mieć przynajmniej jeden stacjonarny punkt odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych – ma to pozwolić na objęcie terytorium całego kraju systemem odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych, co zapewni użytkownikom powszechny i równy dostęp. Wprowadzona zostanie także harmonizacja oznakowania logotypem systemu kaucyjnego. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska będzie kontrolował tzw. podmioty reprezentujące, czyli firmy, które prowadzą systemy kaucyjne w imieniu przedsiębiorców wprowadzających napoje w opakowaniach. Prowadzone będą kontrole zarówno przed, jak i po wprowadzeniu systemu. Obowiązek realizacji poziomów zbiórki w systemie kaucyjnym oraz związany z tym obowiązek poboru i zwrotu kaucji przy przyjmowaniu pustych opakowań będą obowiązywały nie wcześniej niż od 1 października 2025 roku. Czytaj też: System kaucyjny będzie nieskuteczny? Miliardy złotych w grze Źródło: gov.pl Fot.: Canva (Iulia Cozlenco/Getty Images) Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.