Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Columbus wśród spółek świadomych klimatycznie

Columbus wśród spółek świadomych klimatycznie

Columbus Energy znalazł się na liście najbardziej świadomych klimatycznie spółek w 2023 r., według badania przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska.

Reklama

Wyniki badania

Zgodnie z wynikami 6. edycji Badania Spółek Świadomych Klimatycznie, spółka Columbus Energy uzyskała 8,66 punktów w raportowaniu klimatycznym polskich spółek giełdowych i tym samym znalazła się w czołówce 46 firm (spośród 163 ocenionych), które osiągnęły wynik powyżej 7 punktów na 10 możliwych. Podstawą badania były dane pochodzące z raportów rocznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jego zakres obejmował dane niefinansowe z lat 2017-23. Zawartość raportów została przeanalizowana względem 10 kryteriów. 

Wzrost znaczenia ESG

Jak podkreślają organizatorzy badania – Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) i Bureau Veritas Polska, spółki giełdowe poświęcają coraz więcej uwagi kwestiom ESG, a niektóre uwzględniają nawet nowe wytyczne standardów ESRS (European Sustainability Reporting Standards). “Jest to związane z rosnącym wpływem unijnych regulacji na obszar zrównoważonego rozwoju” – czytamy w komunikacie na stronie SEG. 

– Core business Grupy Columbus jest wprost o ESG. Bo wspiera polską i europejską gospodarkę, przemysł, samorządy i gospodarstwa domowe w dekarbonizacji, czyli bezpośrednio przyczynia się do realizacji polityk klimatycznych, osiągając bardzo konkretne efekty rzeczowe i ekologiczne komentuje Agnieszka Rozwadowska, prezeska Fundacji Carbon Footprint, odpowiedzialnej za przygotowanie Raportu Zrównoważonego Rozwoju Columbus. – Z kolei dzięki współpracy Columbus z Carbon Footprint Foundation i partnerskiej relacji możemy się wzajemnie uzupełniać, a przede wszystkim polegać na szerokich kompetencjach zespołu Fundacji w obszarach związanych z ochroną środowiska, kontrolą emisji, zieloną transformacją oraz zrównoważonym rozwojem.

Patrząc z perspektywy branży OZE, w której działa Columbus, warto podkreślić jeden z wniosków  badania, iż spółki poprawiły wyniki w kategorii emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jak czytamy w opracowaniu, “w wielu raportach można znaleźć konkretne działania mające na celu redukcję lub neutralizację śladu węglowego, w tym inwestycje w OZE czy fotowoltaikę – obszary, które bezpośrednio zmniejszają emisje w zakresie 1 oraz 2. Co istotne, i stosunkowo nowe, pojawiają się również informacje o niskoemisyjnych łańcuchach dostaw”.

Szczegóły badania wraz z analizą są dostępne na stronie SEG.

Źródło: informacja prasowa Columbus Energy

Fot.: Canva (Boy Wirat/Getty Images, Columbus Energy)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.