Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogniwa, które wytwarzają energię z podczerwieni – wykorzystują nawet 80% więcej energii 

Ogniwa, które wytwarzają energię z podczerwieni – wykorzystują nawet 80% więcej energii 

Naukowcy opracowali ogniwa słoneczne, które, poza światłem widzialnym, przechwytują energię bliską podczerwieni. Ogniwa zbudowano na bazie perowskitów i komponentów organicznych. 

Reklama

Nowa era dla peroskwitu? 

Inżynierowie z Korei Południowej zaprojektowali hybrydowe ogniwa słoneczne, które wytwarzają energię nie tylko ze słońca, ale też ze światła podczerwonego. Badania wykazały, że takie urządzenie jest wydajne na 80% nawet po 800 godzinach działania. Początkowo naukowcy zapowiadali, że sprawność konwersji energii wyniesie około 20,4%, aktualnie urządzenie osiąga wynik bliski 25%. 

Efekty prac dają nadzieję na dalszy rozwój technologii opartej o perowskity. Naukowcy z KAIST (Korea Advanced Institute of Science & Technology) zapowiadają, że stworzone przez nich ogniwa przekształcają światło w energię elektryczną z efektywnością większą niż w przypadku tradycyjnych ogniw, które są wrażliwe tylko na światło słoneczne. Kluczem do sukcesu jest połączenie perowskitu z organicznymi fotopółprzewodnikami, które wykrywają również niewidoczną gołym okiem podczerwień. Co więcej, panele stworzone w ten sposób cechują się wysokim spektrum absorbcji fotonów i minimalną stratą napięcia w obwodzie otwartym, co poprawia wydajność przepływu energii. 

Czym są perowskity?

Perowskity to naturalnie występujący w przyrodzie materiał, który po raz pierwszy został wykorzystany przez Lwa Perowskiego. W 2014 roku polska fizyczka Olga Malinkiewicz wyprodukowała z nich lekkie i elastyczne ogniwa. Odkrycie to zapoczątkowało badania nad wykorzystaniem materiału do masowej produkcji energii elektrycznej. 

Największą zaletą perowskitów jest możliwość działania przy sztucznym świetle – to właśnie tę właściwość wykorzystali koreańscy naukowcy. Wadą tego rozwiązania jest krótsza żywotność i mniejsza stabilność działania – to te cechy przesądzają o dotychczasowej popularności ogniw krzemowych. 

Mimo tego prace nad perowskitami nadal trwają, a kilka początkujących firm, takich jak Microquanta Semiconductor, Oxford PV i Saule Technologies, pozyskało milionowe fundusze na rozwój tej technologii. 

Zobacz też: Panele perowskitowe w Twoim domu? Komercjalizacja rewolucyjnej technologii ruszyła

Źródło: onlinelibrary.wiley.com

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.