Wiadomości OZE Zaostrza się spór między ministerstwem i regulatorem 08 września 2017 Wiadomości OZE Zaostrza się spór między ministerstwem i regulatorem 08 września 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Trzech komisarzy zamiast jednego Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – nad taką zmianą zastanawia się Ministerstwo Energii – dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl. Reklama Jednoosobowy urząd Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zastąpić miałaby trzyosobowa komisja. Komisarze mieliby podejmować decyzje większością głosów – dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl. Podstawowym efektem zmian byłaby większa kontrola nad decyzjami URE ze strony osób powołanych przez obecny rząd. Kolejnym może być odwołanie urzędującego regulatora – Macieja Bando. Zgodnie z obowiązującym Prawem energetycznym regulator jest niezależny i rząd nie może go odwołać poza wyjątkowymi sytuacjami (m.in. choroby uniemożliwiającej sprawowanie urzędu, skazania za przestępstwo czy rażącego naruszenia prawa). Gwarancje niezależności zapewniają Prezesowi URE także przepisy prawa unijnego. Reorganizacja urzędu pozwoliłaby na obejście przepisów o kadencyjności regulatora. Ze źródeł zbliżonych do resortu energii usłyszeliśmy, że Maciej Bando otrzymał propozycję objęcia urzędu jednego z trzech komisarzy – przewodniczącego komisji. Takiej wersji zaprzeczają natomiast źródła zbliżone do regulatora. Pogłoski o rozpatrywanej reorganizacji urzędu pojawiały się od ponad roku. Do tej pory skupiały się na możliwości połączenia URE z innym regulatorem – np. UOKiK lub UKE. Można było usłyszeć także o tym, że resort energii chciał ustawowo wybierać Prezesowi URE wiceprezesa, który kontrolowałby jego działania. Ministerstwo ma pretensje do prezesa, że nie powołał wiceprezesów, bo uważa że cierpi na tym tempo rozpatrywania spraw. Maciej Bando nie komentuje tych informacji. Jak mówi w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl, Urząd Regulacji Energetyki nie otrzymał takiego projektu do zaopiniowania. W ciągu ostatnich miesięcy URE i Ministerstwo Energii kilkukrotnie różniły się w opiniach o regulacjach kształtujących sektor energetyczny w Polsce. O co spierają się ministerstwo z regulatorem? O tym w dokończeniu artykułu na wysokienapiecie.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.