Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co i w jaki sposób będzie wspierał NFOŚiGW w 2025 r.?

Co i w jaki sposób będzie wspierał NFOŚiGW w 2025 r.?

Według słów prezes Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Doroty Zawadzkiej-Stępniak, Fundusz przeznaczy w 2025 roku inwestycje prośrodowiskowe 16 mld złotych. Większość środków trafi na transformację niskoemisyjną i ochronę powietrza.

Reklama

Strategia NFOŚiGW – kontynuacja obecnego wsparcia

Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że, zgodnie z planem finansowym na obecny rok, Fundusz zamierza przeznaczyć 12,4 mld złotych na dotacje oraz 3,6 mld złotych – na pożyczki i wejścia kapitałowe. Wyjaśniła również, że nowa strategia NFOŚiGW będzie się opierać na czterech filarach: transformacji energetycznej, ochronie powietrza, gospodarce w obiegu zamkniętym i ochronie bioróżnorodności oraz 5 priorytetach horyzontalnych związanych m.in. z adaptacją do zmian klimatu lub monitoringiem środowiska. 

Zapowiedziała, że około 80% środków zostanie przeznaczone na szeroko pojętą transformację niskoemisyjną i ochronę powietrza. Tym samym NFOŚiGW ma kontynuować wsparcie związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii, magazynami energii, w tym wielkoskalowymi, jak również z magazynami ciepła. Ma również wspierać efektywność energetyczną budynków: szkół, budynków użyteczności publicznej, być może także szpitalom.

Zobacz też: Ponad 550 mln złotych od NFOŚiGW na poprawę efektywności energetycznej

Przyszłe inwestycje i wsparcie od NFOŚiGW

Odnośnie programów termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej, NFOŚiGW zamierza popularyzować formułę ESCO/EPC, w której prywatny podmiot przeprowadza termomodernizację i optymalizację zużycia energii np. budynku, a właściciel spłaca tę inwestycję z uzyskanych oszczędności. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zamawiający nie musi angażować własnych zasobów finansowych.

Prezeska NFOŚiGW powiedziała również, że planowane są inwestycje w rozwój stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz wsparcie dla procesów kogeneracyjnych.

– Chodzi o kogenerację nie tylko sektora ciepłowniczego, ale również kogenerację energetyki i przemysłu. Takie dwa programy są i będą finansowane – zapowiedziała.

Dodała, że programy mają również dotyczyć np. wsparcia OZE w ciepłownictwie oraz na obszarach wiejskich (program Energia dla wsi). 

– Chcemy iść w kierunku programów, które systemowo zmieniają polską energetykę. Nie zapomnimy o prosumentach, samowystarczalności energetycznej. Rozważamy taki program w kontekście Funduszu Modernizacyjnego dedykowany wspólnotom i spółdzielniom energetycznych – dodała prezeska NFOŚiGW.

W 2025 roku kontynuowane będą programy Czyste Powietrze oraz Mój Prąd, zaś w lutym ma wystartować nowy program wsparcia samochodów elektrycznych. Prezes Funduszu zapowiedziała również, że w tym roku realizowany ma być program budowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla elektrycznych ciężarówek na sieci TEN-T, a także infrastruktury tankowania wodorem.

– Nie zapominamy też o adaptacji do zmian klimatu, na które Polska ma z Unii ponad 2 mld euro – podkreśliła Dorota Zawadzka-Stępniak. – Będziemy wspierać samorządy, miasta w opracowaniu planów adaptacji, rozwijać będziemy monitoring środowiskowy.

Czytaj też: NFOŚiGW przekaże 24 mln zł na monitoring środowiska

Źródło: samorzad.pap.pl, serwisy.gazetaprawna.pl

Fot.: Canva (A’s Images, Bru-nO/Pixabay, Arthon meekodong)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.