Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Agencji Energii Atomowej pozytywnie ocenia przygotowania Polski do budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Agencji Energii Atomowej pozytywnie ocenia przygotowania Polski do budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) Rafael Mariano Grossi przekazał Polsce raport, który pozytywnie ocenia dotychczasowe działania w zakresie wdrażania polityki jądrowej. Raport skupia się m.in. na ocenie infrastruktury, bezpieczeństwa jądrowego, funduszu, regulacji prawnych i zaangażowania przemysłu. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Kiedy powstanie pierwsza elektrownia?

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja, która ma zapewnić alternatywę dla wysokoemisyjnych paliw kopalnych. Zgodnie z dokumentami strategicznymi Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, do 2040 roku Polska ma zbudować elektrownię o mocy od 6 do 9 GW.  Pierwsza elektrownia zostanie wybudowana w Choczewie, które uznano za najbardziej sprzyjające pod względem warunków geologicznych i środowiskowych. Przedsięwzięcie realizują Polskie Elektrownie Jądrowe oraz konsorcjum Westinghouse-Bechtel, które zostało wybrane na partnera technologicznego, odpowiedzialnego za zaprojektowanie wyspy jądrowej, wyspy turbinowej, elementów instalacyjnych i pomocniczych. 

Budowa elektrowni jądrowej ma ruszyć w 2028 roku. Aktualnie trwają przygotowania, które obejmują m.in. konsultacje z lokalnymi samorządami, oraz prace na terenie, na którym ma stanąć instalacja. 

– Aby można było mówić o ogromnym placu budowy, należy wybudować najpierw drogi, linie kolejowe oraz specjalny pirs na morzu, który umożliwi dostarczanie wielkogabarytowych i wielkomasowych elementów na budowę. W związku z tym w aktualnie obowiązującym harmonogramie kluczową dla nas datą jest 2028 rok – jest to data wylania tzw. pierwszego betonu jądrowego, czyli data, która umożliwi rozpoczęcie montażu czy budowy reaktora w danej lokalizacji – mówił Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Pozytywna ocena polityki energetycznej 

Dobrą wiadomością dla polskiej energetyki jest raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który 16 września odebrał pełnomocnik Ministerstwa Przemysłu. Wynika z niego, że Polska jest gotowa na przejście do kolejnego etapu budowy elektrowni jądrowej. Eksperci wzięli pod lupę 19 obszarów infrastruktury zgodnie z metodą “kamieni milowych” IAEA. Oceniono bezpieczeństwo jądrowe, fundusze i finansowanie, otoczenie prawne i regulacje, ochronę radiologiczną, sieć elektroenergetyczna, rozwój kapitału ludzkiego, komunikację społeczna, ochronę środowiska, zarządzanie kryzysowe, postępowanie z odpadami promieniotwórczymi oraz zaangażowanie krajowego przemysłu.

Eksperci IAEA przedstawili 5 rekomendacji i 7 sugestii, pomocnych w rozwijaniu infrastruktury jądrowej i przygotowaniach do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Co ważne, zespół zauważył w Polsce 7 dobrych praktyk, na których mogą wzorować się inne kraje rozwijające energetykę jądrową.

Zobacz też: Polska elektrownia jądrowa to konieczność, aby zapewnić niezawodny system energetyczny [WYWIAD]

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.