Amerykanie wspierają wiatrową inwestycję w Zambii

Amerykańska Agencja Handlu i Rozwoju zaoferowała wsparcie w wysokości 1,05 miliona dolarów dla rozwijanej w Zambii farmy wiatrowej o mocy 130 MW. Grant ten ma pomóc sfinansować studium opłacalności inwestycji, które obecnie przeprowadzane jest przez Access Power oraz EREN Renewable Energy.

Warta około 275 milionów dolarów inwestycja będzie pierwszą farmą wiatrową w Zambii i największym systemem OZE w Afryce Subsaharyjskiej. Kraj ten w 96% opiera swoją energetykę na hydroelektrowniach, co czyni go niezwykle podatnym na niedobory energii elektrycznej w porze suchej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wykorzystując nową technologię, wspieraną przez USA, mamy nadzieję na dywersyfikację źródeł energii elektrycznej w Zambii i wykorzystać ogromny potencjał, jaki daje to czyste źródło energii – powiedział dyrektor Access Power, Vahid Fotuhi.

Thomas R. Hardy z amerykańskiej Agencji Handlu i rozwoju komentował dofinansowanie, mówiąc, że inwestycja ta pozwoli wykreować nowe okazje dla amerykańskich eksporterów systemów wiatrowych i innych technologii dla tego sektora OZE.