Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Autokonsumpcja energii elektrycznej z fotowoltaiki – jak ją zwiększyć?

Autokonsumpcja energii elektrycznej z fotowoltaiki – jak ją zwiększyć?

Nowy system rozliczeń energii z fotowoltaiki jest najbardziej opłacalny, gdy gospodarstwo domowe ma dużą autokonsumpcję produkowanej energii elektrycznej. W tym artykule podpowiemy Ci, jak możesz ją zwiększyć, zarówno gdy masz już instalację fotowoltaiczną, lub gdy jesteś na etapie planowania inwestycji.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czym jest autokonsumpcja?

Autokonsumpcja energii elektrycznej z fotowoltaiki określa, ile produkowanej przez instalację energii elektrycznej jest zużywane w momencie jej wytwarzania. Im ta wartość jest wyższa, tym mniej energii odprowadzasz do sieci, a więcej zużywasz na własne potrzeby. Maksymalizowanie autokonsumpcji jest bardzo opłacalne, niezależnie od tego, czy planujesz inwestycję w fotowoltaikę, czy posiadasz już działającą instalację fotowoltaiczną.

Jak zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej z fotowoltaiki?

Zużycie energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki na potrzeby swojego gospodarstwa domowego możesz zwiększyć na kilka sposobów. Jeżeli masz już działającą instalację, ale nie posiadasz magazynu energii, to powinieneś zainwestować w to rozwiązanie. Dzięki instalacji akumulatorów będziesz mógł gromadzić wyprodukowane przez dzień nadwyżki energii elektrycznej i zużywać je w godzinach nocnych.

Autokonsumpcję z fotowoltaiki zwiększysz również, gdy zamontujesz w swoim domu magazyn ciepłej wody użytkowej i do jego podgrzania wykorzystasz właśnie prąd z fotowoltaiki. Wodę podgrzaną w ciągu dnia w bojlerze możesz wykorzystać wieczorem podczas kąpieli czy prysznica, a także do podstawowych prac domowych.

Innym sposobem na zwiększenie zużycia prądu na potrzeby własne jest instalacja klimatyzacji. Systemy te najczęściej używane są w lecie, więc wtedy, kiedy jest największa produkcja energii elektrycznej ze słońca. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnisz swoim domownikom komfort, chłodząc pomieszczenia w słoneczne, upalne dni.

autokonsumpcja fotowoltaika

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz obecnie zainwestować dużych kwot w nowe rozwiązania, zaplanuj pracę urządzeń elektrycznych w godzinach, gdy produkcja prądu jest największa. Systemy smart home i programatory domowych sprzętów pozwalają zaplanować godzinę ich uruchomienia. Dzięki temu, nawet gdy będziesz poza domem czy w pracy, możesz włączyć pranie, zmywanie naczyń czy robota sprzątającego, który odkurzy wszystkie pomieszczenia.

Jeśli dopiero planujesz inwestycję w panele fotowoltaiczne, przede wszystkim zadbaj o to, by dobrać ich moc do potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Wielkość instalacji w stosunku do zapotrzebowania na energię elektryczną jest kluczowa dla zwiększenia autokonsumpcji. W sytuacji, gdy Twoje zapotrzebowanie na prąd wynosi 5 MWh w ciągu roku, najbardziej opłacalna będzie instalacja o mocy 5 kWp. Podczas dobierania mocy instalacji weź pod uwagę, że ilość produkowanego prądu zależy od usytuowania paneli względem kierunków świata i zmienia się w ciągu roku. Dlatego, zanim kupisz panele, sprawdź, jakie masz możliwości montażu i wykonaj odpowiednie obliczenia.

Pamiętaj, że podczas planowania fotowoltaiki możesz od razu zaplanować również zakup magazynu energii czy montaż klimatyzacji. Takie podejście sprawi, że już na etapie projektowym będziesz mógł oszacować koszty przedsięwzięcia i maksymalizować autokonsumpcję z fotowoltaiki.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj artykuł o autokonsumpcji energii z fotowoltaiki na https://lepiej.tauron.pl/zielona-energia/fotowoltaika-autokonsumpcja-jak-ja-zwiekszyc/.

Źródło zdjęć: elements.envato.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.