Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rusza program „Razem dla eko-zmiany”. Polskie samorządy otrzymają stacje ładowania elektryków

Rusza program „Razem dla eko-zmiany”. Polskie samorządy otrzymają stacje ładowania elektryków

We wtorek 6 czerwca br. wystartował pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów „Razem dla eko-zmiany”. Zakłada pełne finansowanie budowy minimum 16 stacji ładowania elektryków oraz utrzymanie ich przez 2 lata.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czym jest program „Razem dla eko-zmiany”?

Za realizację programu odpowiadają Fundacja Santander Bank Polska wraz Santander Leasing, a do współpracy zaproszeni zostali GreenWay Polska oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

W ramach programu „Razem dla eko-zmiany” sfinansowana zostanie budowa minimum 16 stacji ładowania elektryków oraz utrzymanie ich przez 2 lata. Na ten cel  została przeznaczona kwota 1 mln złotych.

W programie mogą wystartować wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców na dzień ogłoszenia konkursu nie przekracza 100 tys.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecnie jedną z głównych obaw kierowców przed użytkowaniem samochodów elektrycznych jest dostępność stacji ładowania. Zwłaszcza poza autostradami i dużymi aglomeracjami. Dlatego jako przedstawiciel branży leasingowej chcemy mieć wpływ na „łatanie” białych plam polskiej sieci elektromobilności, aby te obawy zmniejszaćpodkreśla Krzysztof Kowalewski, wiceprezes Zarządu Santander Leasing.

– Wierzymy, że pomoże to wpłynąć na zwiększenie liczby samochodów elektrycznych, czyli mniej spalin i mniej hałasu, tak w dużych jak i małych miastach. W miejscowościach, w których na co dzień mieszkamy, uprawiamy sport czy chodzimy na spacerydodaje.

Rozwój elektromobilności w Polsce

Do 2030 roku łączna liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów w pełni elektrycznych (osobowych i dostawczych) zwiększy się do prawie milion szt. – wynika z najnowszej edycji raportu „Polish EV Outlook”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Z opracowania wynika również, że powiększy się sieć ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w Polsce z ok. 5 tys. obecnie do prawie 100 tys. punktów w 2030 roku.

– W latach 2019-2022 liczba ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce wzrosła ok. 2,5-krotnie. Główna koncentracja infrastruktury – 56% – przypada jednak na duże ośrodki miejskie liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. W tym kontekście kluczowe jest większe zdywersyfikowanie lokalizacji ładowarek, tak aby przyspieszyć proces rozwoju floty samochodów elektrycznych w różnych częściach kraju. Dlatego liczymy, że do uruchomionego projektu zgłoszą się samorządy z mniejszych miejscowościmówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Jak wskazują analizy PSPA – głównie firmy rejestrują auta elektryczne. W 2022 roku przedsiębiorcy (nie wliczając jednoosobowych działalności gospodarczych) odpowiadali aż za 78% rejestracji nowych, osobowych samochodów całkowicie elektrycznych – to więcej o 8% niż w roku 2021.

Elektromobilność nadal koncentruje się przede wszystkim w największych ośrodkach miejskich. Z pierwszego wydania „Polish EV Outlook 2023” wynika, że najwięcej samochodów elektrycznych – prawie 22% całej polskiej floty – zarejestrowano w Warszawie. W 2022 roku stolica odpowiadała również za ponad 21 proc. nowych rejestracji BEV.

Według analizy finansowania od Santander Leasing wynika, że lista TOP 5 województw, w których przedsiębiorcy finansują najwięcej pojazdów elektrycznych to mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, małopolskie i pomorskie.

 Źródło: informacja prasowa Fundacja Santander

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.