Badania wykazały, jakie są zalety inwestycji w wydajność energetyczną

Szereg analiz przeprowadzonych na Uniwersytecie w Manchesterze wykazało, że poprawianie wydajności energetycznej urządzeń elektronicznych w naszych domach ma wiele zalet: poprawia poziom zdrowia i samopoczucie mieszkańców, redukuje koszty użytkowania, obciążenia środowiskowego itp.

Najnowszy z prowadzonych programów badawczych – COMBI (Calculating and Operationalising the Multiple Benefits of Energy Efficiency in Europe) fundowany ze środków Horyzontu 2020, wykazał, że zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń domowych może pozwolić uniknąć 27,5 tysiąca przedwczesnych zgonów i oszczędzić ponad 5 miliardów euro z powodu chorób.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Program EVALUATE (Energy Vulnerability and Urban Transitions in Europe) finansowany przez Europejską Radę Badań zajmował się z kolei analizą, jak zwiększanie wydajności energetycznej wpływa na poprawę komfortu termicznego. Wykazał on, że w północnych rejonach świata coraz istotniejsze będzie wykorzystanie klimatyzacji, aby zachować termiczny komfort w mieszkaniach i przestrzeniach publicznych. Wszystko na skutek zmian klimatycznych.

Z kolei w ramach projektu badawczego STEP-IN (Using Living Labs to roll out Sustainable Strategies for Energy Poor Individuals), także finansowanego z programu Horyzont 2020, naukowcy z Manchesteru we współpracy z władzami miasta badają domy szczególnie zagrożone „ubóstwem energetycznym”. Tworzony jest szereg rozwiązań technicznych, informatycznych i społecznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom takich nieruchomości.

Ostatnią z inicjatyw badawczych z Manchesteru jest ENGAGER (European Energy Poverty: Agenda Co-Creation and Knowledge Innovation) – projekt także zajmujący się badaniem zagadnień związanych z ubóstwem energetycznym, który finansowany jest w ramach europejskich akcji COST. W jej ramach stworzono sieć 100 ekspertów z ponad 30 krajów. Ich zadaniem ma być stworzenie projektów urbanistycznych uwzględniających innowacyjne podejście do wydajności energetycznej.

„Prowadzone przez nas działalności pokazują, jak bardzo jesteśmy zainteresowani wydajnością energetyczną budownictwa mieszkalnego. Pozwala to na rozwiązywanie problemów związanych z zmianami klimatycznymi, o których nie zawsze się myśli. Zajmujemy się zagadnieniami poza redukcją popytu na prąd i zmniejszeniem emisji CO2”, mówi Stefan Bouzarowski z Instytutu Urbanistyki na Uniwersytecie w Manchesterze.

źródło: phys.org