Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Baterie Li-Ion i ich recykling przyszłością dla polskich firm

Baterie Li-Ion i ich recykling przyszłością dla polskich firm

Przed nami gwałtowny wzrost zapotrzebowania na baterie litowo-jonowe oraz ich recykling – wynika z analiz brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E). Kluczowe będzie też  uniezależnienie się od surowców potrzebnych do ich produkcji oraz  zaangażowanie firm, które posiadają technologie pozwalające na  ponowne wykorzystanie baterii. A tych w Polsce nie brakuje.

BANER MOBILEB1
Reklama

Jak szacują eksperci T&E, już w 2025 roku zapotrzebowanie na energię pochodzącą z baterii litowo-jonowych wyniesie ok. 300 GWh. W kolejnych latach będzie tylko rosło – do 700 GWh w 2030 roku i do ponad 1300 GWh w 2035 roku. Według analityków nie oznacza to jednak zwiększenia zależności od dostaw surowców z zagranicy – trend ma być odwrotny. Komisja Europejska pracuje obecnie nad nowelizacją dyrektywy bateryjnej. Zgodnie z nowymi zapisami, w 2030 roku 95% miedzi, niklu i kobaltu oraz 70% litu ze zużytych baterii ma być poddawana recyklingowi.

Naprawa baterii Li-Ion da jej drugie życie 

O potrzebie wprowadzenia takich rozwiązań świadczą dane z rynku norweskiego, gdzie aż 54% dostarczonych aut nie posiada napędu spalinowego w żadnej formie. Niestety, większość z nich w przypadku kolizji czy awarii, trafia na złom – wynika z raportu NRK. I to mimo, że co trzecie auto elektryczne można byłoby naprawić. Także w sytuacji, gdy uszkodzeniu uległy ich baterie – potwierdza Mateusz Wach z Batterytech Sp. z o.o.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Problem z ogniwami powypadkowymi jest taki, że nie wiemy na jakie przyspieszenia podczas kolizji były narażone i czy ich struktura wewnętrzna nie została uszkodzona. Takie baterie ze względów bezpieczeństwa nie powinny być stosowane ponownie w pojeździe. Ale można im dać drugie życie. Jeśli uszkodzeniu uległo np. zabezpieczenie przeciwzwarciowe, które można wymienić, to nic nie stoi na przeszkodzie aby ogniwa, moduły czy też całe baterie wykorzystać np. jako stacjonarny magazyn energii. Dzięki nowoczesnym systemom zarządzania baterią, których parametry można ustawiać w zależności od stosowanych ogniw, możemy zaoferować zarówno domowe magazyny energii o gęstości energii do 40kWh, jak i przemysłowe magazyny energii nisko i wysokonapięciowe do 1000V. W listopadzie nasz niskonapięciowy system zarządzania baterią, do 120V będzie dostępny w sprzedaży online. Natomiast pod koniec tego roku planujemy rozpoczęcie sprzedaży systemu zarządzania baterią do 1000V. System Batterytech ma też możliwość integracji baterii z różnymi falownikami oraz urządzeniami za pomocą magistrali CAN i bezprzewodowej komunikacji bluetooth.

Jak wynika z raportu T&E – już w tym roku europejska produkcja baterii litowo-jonowych pokryje zapotrzebowanie producentów samochodów na kontynencie, a w kolejnych latach Europa zostanie ich eksporterem. Producenci samochodów elektrycznych decydują się na akumulatory Li-Ion, z uwagi na ich większą od innych technologii gęstość energii, co pozwala na osiągnięcie większego zasięgu kilometrów, oraz ich trwałość i żywotność. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zastosowanie baterii Li-Ion 

Ta technologia ma też ogromny potencjał rozwoju – jak szacują eksperci – za 10 lat baterie Li-Ion będą w stanie magazynować dwu- lub trzykrotnie więcej energii, do 300-350 Wh/kg. To daje ogromne możliwości zastosowania ich także w innych branżach. Już dziś Batterytech Sp. z o.o. projektuje i produkuje baterie litowo-jonowe nie tylko do pojazdów elektrycznych, ale też jako magazyny energii dla fotowoltaiki, farm wiatrowych do stabilizacji sieci. 

– Widzimy tu ogromny potencjał  mówi Mateusz Wach z Batterytech Sp. z o.o. – dlatego obecnie szukamy partnerów do współpracy, także firm montujących fotowoltaikę. W przyszłości planujemy integrację magazynu energii z zasilaniem wodorowym jako awaryjnym źródłem zasilania. 

Obecnie Batterytech Sp. z o. o. (www.batterytech.pl) oferuje swoim klientom systemy zarządzania baterią (BMS-Battery Managemet System) szyte na miarę ich potrzeb. Aplikacja desktopowa pozwala na odczyt i ustawienie parametrów baterii (m.in. progów zabezpieczeń napięciowych, prądowych, temperaturowych) oraz analizę danych. Dzięki aplikacji mobilnej możemy komunikować się z baterią, podglądać jej parametry czy np. uśpić ją na czas transportu. Pełni też ona rolę cennego narzędzia chroniącego przed kradzieżą. 

W ostatnich miesiącach spółka rozpoczęła realizację projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich: BATTERYTECH – wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu w postaci konfigurowalnego systemu zarządzania baterią. Dzięki niemu na rynek polski i zagraniczny trafi innowacyjny system do zarządzania baterią (BMS) w postaci konfigurowalnego urządzenia do monitorowania pracy baterii dedykowanego dla integratorów baterii, integratorów magazynów energii i firm energetycznych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.