Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biodegradowalne wyświetlacze dla elektroniki

Biodegradowalne wyświetlacze dla elektroniki

Jak podają statystyki, Amerykanie wymieniają swoje telefony średnio co 22 miesiące, daje to ponad 150 mln telefonów rocznie. Jeśli chodzi o recykling i przetwarzanie wszystkich odpadów elektronicznych, Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że nawet niska ekspozycja na elementy elektroniczne może być przyczyną znacznego zagrożenia zdrowia. Aktualnie naukowcy z Uniwersytetu Missouri są na drodze do stworzenia biodegradowalnych układów elektronicznych za pomocą składników organicznych w wyświetlaczach. Osiągnięcie to pewnego dnia może pomóc w zmniejszeniu odpadów elektronicznych na wysypiskach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Aktualnie układy elektroniczne w telefonach komórkowych nie są biodegradowalne, a ich usuwanie stwarza znaczne straty. Najnowsze odkrycie naukowców z Uniwersytetu Missouri dotyczące stworzenia pierwszej biodegradowalnej aktywnej warstwy w elektronice organicznej, może ostatecznie doprowadzić do osiągnięcia pełnej biodegradacji urządzeń elektronicznych. Podczas doświadczeń, badacze współpracowali z zespołem z Uniwersytetu Federalnego ABC w Brazylii. Osiągnęli wspólne sukcesy w kwestii rozwoju struktur organicznych, które mogłyby zostać użyte do budowy lekkich ekranów elektronicznych urządzeń przenośnych. Stosując peptydy lub białka, badacze byli w stanie wykazać, że te drobne struktury, w połączeniu z emitującymi niebieskim światłem polimerami mogą być z powodzeniem stosowane w wyświetlaczach.

Te peptydy mogą samoistnie łączyć się w imponujące nanostruktury lub nanorurki. Głównym celem badaczy jest natomiast wykorzystywanie tych struktur jako szablonów dla innych materiałów. Udało im się stworzyć niebieskie światło konieczne w wyświetlaczach poprzez połączenie półprzewodników organicznych z nanomateriałami. Jednakże, aby osiągnąć prawdziwy sukces i móc stworzyć realny wyświetlacz, musieli oni wykazać podobne osiągnięcia w przypadku polimerów emitujących światło czerwone i zielone.

Kluczowym odkryciem podczas badań był fakt, że poprzez zastosowanie organicznych nanostruktur, badacze mogli używać mniejszej ilości polimeru. Przy znacznym ograniczeniu tej ilości uzyskiwano tyle samo niebieskiego światła, co oznacza, że powstałe nanokompozyty mogą osiągnąć biodegradowalność na poziomie 85 proc. Za pomocą peptydowych nanostruktur, które są biodegradowalne w 100 procentach, można zatem osiągnąć całkowicie przyjazne dla środowiska urządzenia elektroniczne. To badanie jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.