BMW nie zainwestuje w Polsce

Inwestycje BMW w różnych regionach świata przyczyniają się do spadku bezrobocia, ożywienia gospodarczego i wdrażania innowacyjności. Polska nie jest jednak przez tę firmę pozytywnie postrzegana ze względu na prowadzoną politykę energetyczną.

NEXT-E to konsorcjum, w którego skład wchodzi BMW. Bawarski koncern od dłuższego czasu zastanawiał się nad wybudowaniem w Polsce sieci szybkich ładowarek, co sprzyjałoby właścicielom aut elektrycznych oraz elektromobilności promowanej przez rząd. Niestety konsorcjum zrezygnowało z tej inwestycji.

Paradoksalnie przeszkodą okazała się być prowadzona przez polski rząd polityka energetyczna wspierająca kopalnie węgla, a nie odnawialne źródła energii. Nowe prawo nie sprzyja np. inwestycjom wiatrowym. Dlatego Energa, uznając umowy sprzedaży zielonych certyfikatów za nieważne, blokuje rozwój niemieckiego koncernu, który ma udział w spółce C&C Wind.

Według doniesień „Dziennika Gazety Prawnej” to właśnie polska polityka energetyczna miała spowodować wycofanie się BMW. Co prawda strona niemiecka podaje, że ostateczna decyzja w sprawie inwestycji nie została jeszcze podjęta, ale niemożliwa wydaje się zmiana negatywnego nastawienia niemieckiego producenta do naszego kraju.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Robotyka, automatyka, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami – w Krakowie startuje Open Eyes Economy Summit

Po raz kolejny do Krakowa przyjadą myśliciele i działacze z całego świata, którzy wyznaczają nowe, a zarazem odpowiedzialne trendy w dziedzinach związanych z życiem codziennym. Tegoroczna edycja Open Eyes Economy Summit odbędzie się w dniach 20–21 listopada na terenie Centrum Kongresowego ICE. Podczas OEES będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach związanych m.in. z najnowocześniejszymi technologiami, ochroną środowiska naturalnego oraz zagadnieniami związanymi z zieloną energią.

Gates rozpoczyna rewolucję energetyczną od kupy

Projekt California Institute of Technology to system, który wykorzysta reaktor elektrochemiczny. Woda i odchody człowieka ulegną rozbiciu. W wyniku tego podziału powstanie nawóz i wodór. Te dwa składniki będą magazynowane jako energia w wodorowych ogniwach paliwowych. Zdaniem Billa Gatesa, tego typu rozwiązanie może przynieść zysk na poziomie nawet 6 mld rocznie do 2030 roku.