Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Budowa Centrum Badawczo – Rozwojowego OZE w Pile zakończona

Budowa Centrum Badawczo – Rozwojowego OZE w Pile zakończona

2 października uroczyście zakończono budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego OZE w Pile. Centrum będzie należało do spółki GWDA, która świadczy usługi oczyszczania ścieków.

Reklama

Centrum powstało na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Inicjatorzy projektu to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile i  Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski. Koszt budowy to 850 tysięcy złotych, ponad 551 tysięcy pochodziło z dofinansowania od Europejskiego Funduszu Regionalnego.

pilacentrumbr

 – Jest to jeden z pierwszych obiektów instalacji badawczo-rozwojowych OZE w Polsce. Gospodarka komunalna raczej była w tym obszarze dosyć uśpiona. My w Pile bardzo mocno to zmieniamy. To właśnie gospodarka miejska ma być tym czynnikiem, który napędza rozwój, pokazuje nowe kierunki czy bada nowe trendy. Miasto Piła to jest miasto, które będzie w najbliższej przyszłości czyniło dynamiczne kroki w stronę energetycznej niezależności. Ten obiekt, który widzimy ma być pewnego rodzaju drogowskazem, poligonem badawczym, jak te kroki bezbłędnie wykonane. To nie jest obiekt, który wytwarza energię na inne cele niż naukowe. Tutaj uczymy się jak to robić – mówi Tomasz Wojciechowski, prezes spółki GWDA.

Na terenie Centrum oprócz biurowca powstała 10-metrowa wieża z turbiną wiatrową o mocy 5 kW, a także minifarma fotowoltaiczna, która składa się z 20 modułów o łącznej mocy równiez 5 kW. Centrum wyposażono  w mikroskop sił atomowych, symulator słońca, 20 akumulatorów zdolnych do przechowania 10 kWh mocy, dygestorium, a także multimetr laboratoryjny.

– Nasza Uczelnia dzięki temu projektowi uzyskuje dostęp do bardzo nowoczesnej aparatury naukowej, która będzie w przyszłości służyła zarówno pracownikom naukowym i studentom. Będą oni mogli wykonywać, miejmy nadzieję, prace licencjackie, a może w przyszłości prace inżynierskie, natomiast w dalszej przyszłości – jak będą środki – prace doktorskie. Jednym z ciekawszych urządzeń jest mikroskop sił atomowych, który jest nowoczesnym przyrządem i z punktu badania materiałów, które wykorzystywane są w fotowoltaice umożliwi rozpoznanie i  bardziej dokładne zbadanie struktury tych materiałów – dodaje prof. nadzw. dr Stanisław Różański, Kierownik Pracowni Matematyki, Fizyki i Chemii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.