Centrum Nauki Kopernik wysyła swoją Arkę 2.0 w kosmos

Na pokładzie Arki 2.0 tylko 24 gatunki zwierząt, te najbardziej zagrożone wyginięciem. Centrum jednak nie wybudowało łodzi, ale opracowało ich kody genetyczne w formie sygnałów radiowych, które są nadawane w kierunku planet bliźniaczych do Ziemi.

We współpracy z portalem NOIZZ.pl i bankiem BNP Paribas, Planetarium Centrum Nauki Kopernik zorganizowali akcję wysłania kodów genetycznych tych gatunków zwierząt, których liczebność w ciągu ostatnich 50 lat zmalała o 58%. Sygnał był nadawany w piątek 25 października od 4.00 do 14.00. Szacuje się, że do 2050 roku, jeśli nie zmniejszymy emisji dwutlenku węgla, wyginie 18% znanych nam gatunków zwierząt. W najgorszym przypadku może to być nawet 35%.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Kod genetyczny w dźwięk

Do wysłania sygnału radiowego potrzebna była cyfrowa wersja kodu DNA wybranych zwierząt. Naukowcy wykorzystali w tym celu ogólnodostępną bazę systemu BOLD. Tam zapisane są kody DNA w postaci “kodów kreskowych”. Po ich zdigitalizowaniu wygenerowano 3 formaty sygnału: w kodzie Morse’a, RTTY oraz Contestia. Finałem jest wysłanie tych 24 plików dźwiękowych przez nadajnik kosmiczny na dachu Centrum.

Gdzie je wysłano?

Współczesnej nauce znane są 4122 planety podobne do Ziemi. Naukowcy wybrali 13 z nich, sugerując się największym prawdopodobieństwem na istnienie na nich inteligentnego życia. Wysyłający Arkę w kosmos mają nadzieję, że potencjalny odbiorca będzie w stanie odczytać wysłaną z Ziemi wiadomość.

– Sygnał na pewno dotrze na odległość Voyagera 1 – to najdalej od Ziemi umieszczony obiekt przez człowieka, znajdujący się teraz 22 miliardy km od nas. Do wysłania tego sygnału wybraliśmy pasmo, które pozwala dobrze kontrolować kierunek wysyłania oraz uzyskać dalekie zasięgi emitowanych sygnałów. Pasmo znajduje się relatywnie blisko pasma linii wodoru, czyli okolic w których hipotetycznie rozwinięte pozaziemskie cywilizacje mogą nas usłyszeć. Sam instytut SETI, poszukując życia w kosmosie, bada niebo w okolicy tego pasma – wyjaśnił  Michał Zawada – operator satelitarnego segmentu naziemnego Spacecomm.

35 lat temu do domniemanych obcych cywilizacji wysłano już jedną wiadomość radiową, w której zakodowano informację o ludzkości.

Wysłane sygnały można odsłuchać na tej stronie

“Na Arce 2.0” znajdują się kody następujących gatunków zwierząt:

Wargacz garbogłowy (Cheilinus undulatus)
Rekin wielorybi (Rhincodon typus)
Tuńczyk pospolity (Thunnus Thynnus)
Pingwin równikowy (Spheniscus mendiculus)
Likaon pstry (Lycaon pictus)
Tchórz czarnołapy (Mustela nigripes)
Pandka ruda (Ailurus fulgens)
Nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis)
Nosorożec jawajski (Rhinoceros sondaicus)
Nosorożec czarny (Diceros bicornis)
Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus)
Morświn kalifornijski (Phocoena sinus)
Morświnek chiński (Neophocaena asiaeorientalis)
Szympans karłowaty (Pan paniscus)
Szympans zwyczajny (Pan troglodytes)
Orangutan sumatrzański (Pongo abelii)
Orangutan borneański (Pongo pygmaeus)
Wschodni goryl nizinny (Gorilla beringei graueri)
Goryl nizinny (Gorilla gorilla gorilla)
Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata)
Żółw zielony (Chelonia mydas)
Saola wietnamska (Pseudoryx nghetinhensis)
Tygrys chiński (Panthera tigris amoyensis)
Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

Pełną listę zagrożonych gatunków znajdziecie na stronie WWF.