W chińskim mieście Bincheng powstał generator pary o rekordowej mocy. Dzięki zaawansowanej technologii elektrownia będzie mogła spalać niskiej jakości węgiel w niemal bezemisyjny sposób.
Pierwsza taka elektrownia
Rekordowy chiński generator pary ma moc 660 MW i może wytworzyć ciśnienie na poziomie 29,3 MPa. Urządzenie działa w temperaturze nawet 600 stopni Celsjusza. Jego mechanizmy opierają się na nowoczesnej mechanice płynów.
Elektrownia powstała w mieście Bincheng. Już teraz eksperci określają projekt jako kamień milowy w skali światowej, który ma szansę wzmocnić wiodącą pozycję Chin w dziedzinie innowacji technologicznych.
Inicjatywa uzyskała poparcie Ministerstwa Nauki i Technologii oraz Narodowej Administracji Energetycznej Chin. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na pył węglowy, kotły parowe wykorzystują materiały, które tworzą gęste i wysoce wydajne środowisko cieplne. Materiały podlegają ciągłej recyrkulacji pomiędzy separatorami cyklonowymi a zewnętrznymi wymiennikami ciepła, dzięki czemu kotły są niemal bezemisyjne.
Wsparcie lokalnej gospodarki
Zakończenie pierwszej fazy projektu Binchang ma również znaczenie społeczno-ekonomiczne. Szacuje się, że zakład będzie przetwarzał rocznie około dwóch milionów ton węgla niskiej jakości, osadów i skał płonnych. Ponadto, wykorzysta dwa miliony ton wody kopalnianej, przekształcając odpady w wydajne źródło ciepła i energii elektrycznej.
Zakład dostarczy 6 milionów GJ ciepła, zaspokajając zapotrzebowanie miasta Binzhou na parę przemysłową i ogrzewanie. To złagodzi niedobór mocy w regionie i wzmocni stabilność lokalnego systemu energetycznego.
– Pomyślna eksploatacja kotła parowego na parametry ultrakrytyczne wypełnia istotną lukę w światowej technologii i otwiera drogę nowym osiągnięciom w dziedzinie wytwarzania energii –podkreśliła firma odpowiedzialna za inwestycje.
Chiny przodują w OZE
Już teraz Chiny są pionierem we wdrażaniu zeroemisyjnych technologii. W Państwie Środka buduje się dwa razy więcej mocy w energetyce słonecznej i wiatrowej, niż w innych krajach. Jeszcze w tej dekadzie planowana jest budowa 720 gigawatów w wielkoskalowych elektrowniach wiatrowych i słonecznych.
Źródła: en.clickpetroleoegas.com, oko.press.pl
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.