Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny bez jednorazowych toreb. Rząd przymierza się do zmian w prawie

Chiny bez jednorazowych toreb. Rząd przymierza się do zmian w prawie

Do 19 kwietnia potrwają w Chinach konsultacje społeczne w sprawie propozycji wprowadzenia zakazu używania jednorazowych toreb plastikowych i innych produktów wykonanych z tworzyw nie ulegających biodegradacji – podaje agencja Reutera. To jeden z etapów reformy rynku tworzyw sztucznych rozłożonego w czasie do 2025 roku. Podczas gdy Chiny czynią na tym polu postępy, Stany Zjednoczone robią krok do tyłu i wycofują się z części obostrzeń.

Reklama

Propozycje zmian w chińskim prawie obejmują zakaz stosowania ultra cienkich plastikowych toreb i sztucznej ściółki stosowanej w rolnictwie oraz innych rodzajów produktów z tworzyw sztucznych nieulegających biodegradacji. Zakazem mają być objęte torby na zakupy o grubości mniejszej niż 0,025 milimetra oraz mulcz wykorzystywany do zatrzymywania wilgoci w glebie o grubości mniejszej niż 0,01 milimetra. Nie będzie można stosować również jednorazowych plastikowych sztućców. Konsultacje społeczne w sprawie proponowanych zmian potrwają do 19 kwietnia.

Przygotowywana ustawa stanowi jeden z etapów reformy regulującej cały chiński rynek tworzyw sztucznych. Pierwsze regulacje w sprawie zakazu stosowania bezpłatnych ultra cienkich toreb w centrach handlowych został wprowadzony już kilka lat temu, jednak sukces obostrzeń był jedynie częściowy. Zmiany wprowadzane były bowiem nie kompleksowo, lecz w sposób zróżnicowany regionalnie. Nowa polityka zakłada szerszą realizację strategii wycofywania z obiegu nieekologicznych opakowań. Projekt zakłada, że do 2025 roku problem ma być w zasadzie już rozwiązany.

To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż Chiny są największym światowym producentem plastikowych odpadów. Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że rzeka Jangcy, trzecia pod względem długości na świecie, znajduje się w czołówce pod względem ilości śmieci trafiających wraz z nurtem do oceanu. Największe wysypisko w Chinach, które zajmuje powierzchnię odpowiadającą stu boiskom piłkarskim, zapełniło się na ćwierć wieku przed przewidywanym terminem.

Tymczasem, podczas gdy Chiny czynią postępy w walce z plastikowymi odpadami, Stany Zjednoczone wycofują się z wprowadzonych zakazów używania plastikowych toreb jednorazowych. Na taką decyzję pozwoliło sobie między innymi San Francisco – pierwsze miasto, które w 2007 roku wprowadziło taki zakaz. Poluzowanie obostrzeń związanych z ograniczeniem stosowania niedegradowanych tworzyw sztucznych argumentowane jest ochroną przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Budzi to kontrowersje w gronie aktywistów.

Źródła: reuters.com, pri.org, balkangreenenergynews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.